کسب و کار

آیا وردپرس جایگزین توسعه دهندگان وب خواهد شد ؟

بررسی قابلیت های وردپرس و برنامه نویسی وب

با افزایش محبوبیت و استفاده وردپرس، اغلب خوانندگان از ما می پرسند: آیا وردپرس جایگزین توسعه دهندگان وب خواهد شد ؟

وردپرس به راه حلی برای ایجاد وب سایت ها بدون نیاز به نوشتن کد یا یادگیری توسعه وب تبدیل شده است این ممکن است این تصور را ایجاد کند که وردپرس به طور کلی جایگزین توسعه دهندگان وب خواهد شد.

این مقاله از وبلاگ آذردیتا، این افسانه را که وردپرس جایگزین توسعه دهندگان وب خواهد شد، از بین خواهد برد. همچنین نقش توسعه دهندگان وب در اکوسیستم وردپرس را توضیح خواهیم داد؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ظهور وردپرس

وردپرس محبوب ترین سازنده وب سایت در جهان است که بیش از ۴۳ درصد از وب سایت های موجود در اینترنت را تامین می کند. موفقیت باورنکردنی آن به دلیل تعادل بین سهولت استفاده و انعطاف پذیری برای سفارشی سازی است. این به عنوان یک ابزار ساده وبلاگ نویسی در سال ۲۰۰۳ شروع شد و به زودی به یک سیستم مدیریت محتوا قوی تبدیل شد.

وردپرس پلاگین هایی را معرفی کرد که مانند برنامه هایی برای وب سایت وردپرس شما هستند. این افزونه ها به کاربران اجازه می دهد تا ویژگی های بیشتری را به وب سایت خود اضافه کنند. در حال حاضر، بیش از ۵۹۰۰۰ افزونه رایگان تنها در فهرست پلاگین WordPress.org وجود دارد.

وردپرس همچنین به شما امکان می دهد ظاهر سایت خود را با استفاده از تم ها سفارشی کنید. یک قالب معمولی وردپرس شامل قالب های طراحی وب است که به شما امکان می دهد در عرض چند دقیقه یک وب سایت حرفه ای داشته باشید.

سپس صفحه سازهای وردپرس آمدند. اینها ابزارهای طراحی قدرتمند کشیدن و رها کردن هستند که به شما امکان می دهند طرح بندی های سفارشی خود را ایجاد کنید، رنگ ها را انتخاب کنید، از تصاویر پس زمینه و موارد دیگر استفاده کنید.

وردپرس، سپس ویرایشگر بلوک و ویژگی های ویرایش کامل سایت را معرفی کرد و به کاربران ابزارهای بیشتری برای ایجاد وب سایت های زیبا بدون یادگیری توسعه وب در اختیار کاربران قرار داد.

همه این ابزارها ساخت وب سایت بدون استخدام توسعه دهنده را برای کاربران آسان می کند. این در نهایت برخی از کاربران را به این باور می رساند که وردپرس در نهایت جایگزین توسعه دهندگان وب خواهد شد.

نقش توسعه دهندگان وب

توسعه دهندگان وب مانند سازندگان اینترنت هستند. آنها نقش بسیار مهمی در ایجاد و نگهداری وب سایت ها ایفا می کنند و از عملکرد روان و عالی به نظر می رسند.

شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : نکاتی برای راه اندازی یک شغل فریلنسری موفق

در اینجا یک تفکیک ساده از آنچه توسعه دهندگان وب انجام می دهند آورده شده است:

الف. طراحی

طراحی یک وب سایت به کار بیشتر از افزودن رنگ ها و زیبا جلوه دادن آن نیاز دارد. توسعه دهندگان وب سایت هایی را برای خدمت به اهداف یک تجارت خاص طراحی می کنند.

این شامل وایرفریم و طراحی در ابزارهای پیشرفته مانند Figma یا ایجاد گرافیک و لوگو با استفاده از Adobe Illustrator و Photoshop است. طراحان تصمیم می‌گیرند که دکمه‌ها کجا بروند، از چه رنگ‌هایی استفاده کنند، و چگونه اطلاعات نمایش داده شوند تا به اهدافی که وب‌سایت در تلاش برای رسیدن به آن است، برسد.

ب. کدنویسی

توسعه دهندگان برای ایجاد عملکرد وب سایت کد می نویسند. این کد ممکن است به عنوان یک ویژگی داخلی در وردپرس در دسترس نباشد یا طراحی ممکن است نیاز به کدنویسی اضافی داشته باشد.

برای رسیدن به این هدف، می توانید یک چارچوب قالب وردپرس را انتخاب کنید و یک تم وردپرس سفارشی در بالای آن ایجاد کنید.

آنها به وب‌سایت‌ها قدرت فوق‌العاده‌ای می‌دهند تا کارهای اضافی را انجام دهند، چیزها را به صورت پویا نمایش دهند، داده‌های سفارشی را ذخیره کنند و قابلیت استفاده و تجربه کاربری یک وب‌سایت را افزایش دهند.

ج. تعمیر و نگهداری

یکی از وظایف حیاتی یک توسعه دهنده وب، نگهداری وب سایت برای یک سایت موجود است. این شامل:

  • اطمینان از اینکه کد قدیمی نمی شود یا باعث تداخل با وردپرس یا سایر افزونه ها و تم های نصب شده نمی شود.
  • ایجاد پشتیبان و نقاط بازیابی در مواقع اضطراری یا فاجعه.
  • اطمینان از رعایت بهترین شیوه های امنیتی. این ممکن است شامل استقرار فایروال برنامه وب سایت و ایمن سازی وب سایت و داده های کاربر باشد.
  • نصب به روز رسانی ها و به روز نگه داشتن پشته نرم افزار.

محبوبیت توسعه وب

در روزهای اولیه اینترنت، مشاغل نیاز به استخدام توسعه دهندگان وب داشتند، حتی برای ایجاد وب سایت های کوچکتر. اینها تکنسین های حرفه ای بودند که به کدنویسی برای ساخت وب سایت مسلط بودند.

به دلیل تقاضای زیاد، افراد زیادی به این حرفه پیوستند و صنعت به طور تصاعدی رشد کرد.

سپس وردپرس و عصر وبلاگ ها آمد. این امر باعث شد علاقمندان به راحتی بتوانند سایت های شخصی خود را بدون استخدام توسعه دهندگان بسازند.

این روند رشد کرد و حتی کسب و کارهای کوچک و فروشگاه های تجارت الکترونیک برای غیر توسعه دهندگان ایجاد و نگهداری آسان تر شد.

با این حال، همانطور که وردپرس و سایر راه حل های بدون کد وب را تغییر دادند، توسعه دهندگان وب نیز مهارت های خود را گسترش دادند. این شامل همه چیز از توسعه دهندگان صفحه HTML/CSS ساده گرفته تا برنامه نویسان و مهندسان چند پشته ای است.

و سپس، با گذشت زمان، چیزهایی که با وردپرس کار می‌کردند شروع به سرایت به توسعه وب اصلی کردند و بالعکس.

این شامل استفاده از جاوا اسکریپت و کتابخانه‌هایی مانند React می‌شود که باعث همپوشانی بین وردپرس و سایر توسعه‌ها می‌شود، و همچنین صفحه‌سازها در پلتفرم‌های غیر WP مانند Squarespace و Weebly به هنجار تبدیل می‌شوند.

به همین دلیل است که وقتی در حال مرور وب‌سایت‌های فریلنسر مانند Upwork هستید، معمولاً ده‌ها هزار شغل را برای توسعه‌دهندگان وب مشاهده می‌کنید.

شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : معرفی ۱۱ سایت خارجی برای فریلنسر ها با درامد دلاری

wordpress replace web developers 01 - آیا وردپرس جایگزین توسعه دهندگان وب خواهد شد ؟

حتی برندهای معروفی که از وردپرس استفاده می کنند، از توسعه دهندگان برای طراحی، توسعه و نگهداری وب سایت های خود استفاده می کنند.

در واقع، اداره آمار کار ایالات متحده رشد ۱۶ درصدی مشاغل توسعه دهنده وب را از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۳۲ پیش بینی کرده است. این امر به ویژه زمانی قابل توجه است که در نظر بگیرید که میانگین رشد پیش بینی شده برای اکثر مشاغل ۳٪ است.

اهمیت مهارت های کدنویسی در وردپرس

در حالی که وردپرس به مهارت های کدنویسی یا دانش برنامه نویسی نیاز ندارد، داشتن این مهارت ها به شما قدرت های باورنکردنی می دهد.

درک کد به توسعه دهندگان وب اجازه می دهد تا ویژگی های منحصر به فردی را به یک سایت اضافه کنند. آنها می توانند کد موجود را برای انجام کارهای مختلف سفارشی کنند یا برای تسهیل این کار کد جدیدی بنویسند.

مهارت های کدنویسی همچنین به کاربران مهارت های عیب یابی وردپرس را افزایش می دهد. توسعه دهندگان احتمالاً می دانند که در کجا ممکن است مشکل رخ دهد و می توانند راه حل های کارآمدی برای رفع آن پیدا کنند.

می توان استدلال کرد که یک کاربر غیر توسعه دهنده یا یک کاربر DIY بدون مهارت برنامه نویسی نیز می تواند مشکلات را عیب یابی کند، خطاهای رایج وردپرس را برطرف کند و ویژگی های جدیدی را با استفاده از افزونه ها اضافه کند.

با این حال، برای انجام این کار به طور موثر و بدون خراب شدن وب سایت شما نیاز به درک کمی از کد بک اند آن دارد.

برای مثال، کاربران DIY می‌توانند افزونه‌ای را برای افزودن یک ویژگی جدید نصب کنند، در حالی که یک توسعه‌دهنده وب می‌تواند همین کار را با یک قطعه کد کوچک‌تر یا CSS سفارشی انجام دهد.

کاربران وردپرس DIY در مقابل توسعه دهندگان وب حرفه ای

ماموریت اصلی وردپرس دموکراتیزه کردن انتشار است و با آسان کردن وردپرس به طوری که حتی کاربران غیر توسعه دهنده نیز می توانند وب سایت ایجاد کنند، در این ماموریت بسیار موفق بوده است.

کاربران وردپرس DIY وبلاگ نویسان، ناشران، صاحبان مشاغل کوچک و فروشگاه های آنلاین هستند. این کاربران می‌توانند وب‌سایت‌های خود را بدون استخدام توسعه‌دهنده وب برای نوشتن کد سفارشی برای آنها بسازند.

اما آیا این بدان معناست که آنها نیازی به استخدام توسعه دهندگان وب حرفه ای ندارند؟

آنها در واقع انجام می دهند. بیشتر کدهایی که آنها استفاده می کنند توسط توسعه دهندگان وب حرفه ای نوشته شده و به عنوان هسته وردپرس یا قالب ها و افزونه های وردپرس در دسترس آنها قرار می گیرد.

همانطور که تجارت آنها رشد می کند، بسیاری از کاربران DIY می خواهند توسعه دهندگانی را برای طراحی یک تم وردپرس سفارشی یا برون سپاری توسعه برای ویژگی های کوچکتر مورد نیاز کسب و کار خود استخدام کنند.

از سوی دیگر، وردپرس مشاغل بیشتری را در اختیار توسعه دهندگان وب مستقل نسبت به هر سازنده وب سایت دیگری در بازار قرار می دهد.

wordpress replace web developers 02 - آیا وردپرس جایگزین توسعه دهندگان وب خواهد شد ؟

به دلیل محبوبیت بسیار زیاد آن، همیشه مشاغل زیادی در وب سایت های فریلنسری برای توسعه دهندگان وب وردپرس ارسال می شود.

جدا از این مشاغل، اکثر شرکت های برتر وردپرس مانند Awesome Motive همیشه به دنبال توسعه دهندگان وب با استعداد به عنوان کارمندان تمام وقت با مزایای عالی و حقوق رقابتی هستند.

تعداد زیادی از آژانس های توسعه وب از سراسر جهان به طور خاص روی وردپرس کار می کنند و فرصت های شغلی زیادی را برای توسعه دهندگان ارائه می دهند.

به‌علاوه، بسیاری از کاربران وردپرس DIY اغلب مهارت‌های کافی را توسعه می‌دهند که شروع به بررسی گزینه‌های شغلی وردپرس برای امرار معاش تمام‌وقت خود می‌کنند.

آیا وردپرس جایگزین توسعه دهندگان وب می شود؟

خب در نتیجه به پاسخ سوال: آیا وردپرس جایگزین توسعه دهندگان وب خواهد شد می رسیم.

خیر. وردپرس قرار نیست جایگزین توسعه دهندگان وب شود. در عوض، وردپرس بیشتر از هر پلتفرم دیگری شغل و فرصت های تجاری برای توسعه دهندگان وب ایجاد می کند.

حتی کاربران وردپرس DIY به راه‌حل‌های رایگان و پولی ایجاد شده توسط توسعه‌دهندگان وب مستقل متکی هستند. بسیاری از مشاغل توسعه وردپرس هم به عنوان فریلنسر و هم به عنوان کارمند تمام وقت در دسترس هستند.

در واقع، علاقه به جستجوهای توسعه دهندگان وردپرس طی ده سال گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است و هیچ نشانه ای از کاهش نشان نمی دهد. به همین دلیل است که ما فکر می کنیم هر دو شغل وردپرس و توسعه دهنده وب همچنان در آینده بسیار محبوب خواهند بود.

سوالات متداول در مورد وردپرس و توسعه وب

ممکن است هنوز سوالاتی در مورد اینکه آیا وردپرس جایگزین توسعه دهندگان وب خواهد شد یا خیر، دارید. در اینجا به آنها پاسخ خواهیم داد.

۱. آیا وردپرس توسعه وب را از بین می برد؟

خیر. وردپرس قرار نیست جایگزین توسعه وب شود. در عوض، وردپرس به توسعه دهندگان وب پلتفرم دیگری را ارائه می دهد که می توانند برای آن توسعه دهند.

۲. آیا دانستن وردپرس برای یک توسعه دهنده وب کافی است؟

یادگیری استفاده از وردپرس برای ساخت وب سایت با توسعه دهنده وب بودن یکسان نیست توسعه دهندگان وب می توانند یک وب سایت را برنامه ریزی، طراحی، گسترش، نگهداری و ایمن سازی کنند. این شامل دانش و تخصص در چندین زبان برنامه نویسی، سرورهای وب، ابزارهای طراحی و غیره است.

۳. آیا توسعه دهندگان واقعی وب از وردپرس استفاده می کنند؟

بله. همیشه. وردپرس به‌عنوان محبوب‌ترین سازنده وب‌سایت در جهان، یک پلتفرم عالی برای استفاده به عنوان یک پایه کد مستحکم برای ساخت فراهم می‌کند. این امر زمان توسعه وب را برای توسعه دهندگان کاهش می دهد، که می توانند از آن برای اجرای پروژه های خود به طور موثرتر استفاده کنند.

۴. آیا توسعه دهندگان وردپرس همچنان مورد تقاضا هستند؟

بله. بیش از هر زمان دیگری، توسعه دهندگان وردپرس مورد تقاضا هستند. آنها برای همه چیز از پروژه های کوچک مانند رفع اشکالات در یک وب سایت گرفته تا پروژه های بزرگ مانند ایجاد کل وب سایت برای مشاغل متوسط تا بزرگ مورد نیاز هستند. تعداد بی‌شماری آژانس‌های توسعه وب، شرکت‌های نرم‌افزار و کسب‌وکارها توسعه دهندگان وردپرس را به‌طور تمام وقت استخدام می‌کنند.

شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : ۱۰ راه کسب درآمد از وردپرس به راحتی آب خوردن

یکی دیگر از مجموعه آموزش های کسب و کار به اتمام رسید امیدواریم این آموزش به جهت بررسی این سوال یعنی آیا وردپرس جایگزین توسعه دهندگان وب خواهد شد. برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد؛ اگر شما نیز دلیلی برای عدم جایگزینی کامل وردپرس با برنامه نویسی وب بلدید میتوانید آن را در بخش کامنت ها مطرح کنید. تا با نام شما این مقاله بروزرسانی گردد؛ همچنین ممکن است مقاله ۵ نکته طلایی برای سایت فروش محصولات دیجیتال نیز برای شما کاربردی و مفید باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا