سیستم مدیریت محتواوردپرس

نحوه آزمایش و بهینه سازی قالب وردپرس | بهبود امتیاز GTmetrix

چگونه قالب وردپرس خود را بر اساس آخرین استانداردها آزمایش کنیم

آیا به دنبال راهی برای آزمایش و بهینه سازی قالب وردپرس هستید و می خواهید ببینید که قالب وردپرس شما مطابق با آخرین استانداردها است؟

تیم بررسی قالب وردپرس استانداردهای بالایی را برای قالب های رایگان وردپرس که به دایرکتوری رسمی ارسال می شود، تعیین کرده است. این استانداردها تضمین می کند که موضوع ایمن، کاربر پسند و در دسترس کاربران وردپرس است.

در این مقاله از وبلاگ آذردیتا به شما نشان خواهیم داد که چگونه قالب وردپرس خود را بر اساس آخرین استانداردها تست کنید؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چرا قالب وردپرس خود را بر اساس آخرین استانداردها آزمایش کنیم؟

خواه مالک یک وب‌سایت وردپرس باشید یا توسعه‌دهنده قالب، آزمایش قالب جدید بر اساس آخرین استانداردها قبل از استفاده از آن به چند دلیل حیاتی است:

 • بررسی سازگاری: آزمایش اطمینان حاصل می‌کند که قالب با نسخه فعلی وردپرس و هر به‌روزرسانی آینده سازگار خواهد بود و از بروز مشکلات عدم ساپورت جلوگیری می‌کند.
 • شناسایی خطاها و مشکلات: آزمایش کمک می‌کند تا هر گونه مشکل یا اشکالی که ممکن است بر عملکرد یا ظاهر وبلاگ یا سایت وردپرس شما تأثیر بگذارد را پیدا و رفع کنید. این موضوع به ویژه زمانی که قالب از یک منبع ثالث تهیه شده باشد، اهمیت بیشتری دارد.
 • بهبود تجربه کاربری: آزمایش تضمین می‌کند که قالب از استانداردهای مدرن وب، مانند دسترسی‌پذیری و سازگاری با موبایل، پیروی می‌کند. این موضوع نه تنها سایت را برای کاربران کاربرپسند می‌کند، بلکه برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) نیز مفید است.
 • افزایش امنیت: با آزمایش قالب بر اساس آخرین استانداردها، می‌توانید از وجود آسیب‌پذیری‌های امنیتی جلوگیری کرده و سایت را در برابر تهدیدهای رایج محافظت کنید. این امر به‌ویژه در صورتی که قالب را برای یک سایت ووکامرس نصب می‌کنید که اطلاعات پرداخت مشتریان را مدیریت می‌کند، مهم است.

با این توضیحات، بیایید ببینیم چگونه می‌توانید قالب وردپرس خود را بر اساس آخرین استانداردها آزمایش کنید. همچنین می‌توانید از لینک‌های سریع زیر برای پرش به موضوع خاصی استفاده کنید:

 • تیم بررسی قالب وردپرس چه استانداردهایی را بررسی می کند؟
 • مرحله ۱: حالت Debug را در سایت وردپرس خود فعال کنید
 • مرحله ۲: افزونه بررسی قالب را نصب کنید
 • چه بخش های دیگری از قالب وردپرس را باید تست کنید؟

تیم بررسی قالب وردپرس چه استانداردهایی را بررسی می کند؟

تیم بررسی قالب وردپرس جنبه‌های مختلف یک قالب را هنگام ارسال بررسی می‌کند. می‌توانید جزئیات بیشتر را در مستندات رسمی الزامات قالب وردپرس بیابید.

اما این‌ها مهم‌ترین نکاتی است که باید درباره بررسی‌های آن‌ها بدانید:

 • اطمینان حاصل کنید که قالب به‌طور پیش‌فرض داده‌های کاربر را جمع‌آوری نمی‌کند. می‌توانید فایل readme.txt را برای جزئیات استفاده از داده‌ها و یک سیاست حفظ حریم خصوصی واضح بررسی کنید.
 • از نظر دسترسی‌پذیری وردپرس، باید اطمینان حاصل کنید که قالب دارای لینک‌های عبور برای ناوبری آسان است و ناوبری با صفحه‌کلید واضح است. لینک‌ها در محتوا و نظرات باید برای شناسایی آسان، زیرخط‌دار باشند.
 • وجود خطاهای PHP یا JavaScript را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که قالب از استانداردهای کدنویسی امن پیروی می‌کند.
 • اعلان‌های مدیریت در داشبورد وردپرس باید به راحتی قابل رد شدن باشند و از طراحی استاندارد پیروی کنند.
 • بررسی کنید که آیا قالب افزونه‌های WordPress.org را توصیه می‌کند. افزونه‌ها نباید بدون اجازه کاربر به‌طور خودکار نصب شوند.
 • اطمینان حاصل کنید که قالب با قوانین مربوط به اعتبارات و لینک‌ها مطابقت دارد. از قالب‌هایی که رفتارهای تبلیغاتی مزاحم یا اسپم دارند، پرهیز کنید.
 • تأیید کنید که قالب از یک مجوز سازگار با GPL، ترجیحاً GPLv2 یا بالاتر، استفاده می‌کند.

این استانداردها ممکن است برای توسعه‌دهندگان قالب که بر روی یک قالب برای مشتری یا استفاده شخصی کار می‌کنند، اهمیت زیادی نداشته باشد.

با این حال، اگر می‌خواهید قالب وردپرس خود را برای استفاده دیگران منتشر کنید، بررسی اینکه قالب حداقل الزامات فوق را برآورده می‌کند، ایده خوبی است.

حالا، بیایید نگاهی بیندازیم به نحوه آزمایش یک قالب وردپرس بر اساس آخرین استانداردها به چه صورت انجام می شود که در ادامه مقاله آزمایش و بهینه سازی قالب وردپرس آن را توضیح می دهیم.

مرحله ۱: حالت Debug را در سایت وردپرس خود فعال کنید

این اولین مرحله اختیاری است، زیرا افزونه‌ای که بعداً استفاده خواهید کرد، بدون توجه به اینکه این مرحله را دنبال کنید یا نه، کار خواهد کرد.

با این حال، توصیه می‌کنیم حالت اشکال‌زدایی (debug mode) را در وب‌سایت وردپرس خود فعال کنید و قالب خود را روی یک سایت محلی وردپرس یا یک سایت آماده‌سازی (staging) آزمایش کنید.

حالت اشکال‌زدایی یک ویژگی در وردپرس است که گزارش خطاها را فراهم می‌کند و شناسایی و رفع مشکلات را آسان‌تر می‌سازد. هنگامی که حالت اشکال‌زدایی فعال است، وردپرس هر گونه خطاهای PHP، هشدارها یا اطلاعیه‌ها درباره قالب وردپرس را نمایش می‌دهد.

با این حال، حالت اشکال‌زدایی برای سایت‌های زنده توصیه نمی‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم نسخه محلی سایت خود را ایجاد کرده یا از محیط آماده‌سازی ارائه شده توسط میزبان وردپرس خود استفاده کنید.

توصیه می‌کنیم از روش افزونه WP Debugging استفاده کنید. این افزونه وردپرس حالت اشکال‌زدایی را بدون نیاز به ویرایش فایل‌های وب‌سایت شما فعال می‌کند و آن را بسیار ساده‌تر می‌سازد.

در ادامه، به نحوه آزمایش و بهینه‌سازی قالب وردپرس خواهیم پرداخت.

wordpress theme testing and optimization 01 - نحوه آزمایش و بهینه سازی قالب وردپرس | بهبود امتیاز GTmetrix

مرحله ۲: افزونه بررسی قالب را نصب کنید

مرحله بعدی نصب افزونه Theme Check است. این افزونه که توسط تیم بررسی قالب وردپرس ایجاد شده است، در واقع برای توسعه‌دهندگان قالب طراحی شده است.

اگر شما مالک یک وب‌سایت هستید، می‌توانید از این افزونه برای بررسی اینکه آیا یک قالب با آخرین استانداردها سازگار است یا نه استفاده کنید. می‌توانید قالب‌های رایگان از دایرکتوری رسمی قالب‌ها یا قالب‌های پریمیوم وردپرس را بررسی کنید تا ببینید آیا دستورالعمل‌های وردپرس را رعایت می‌کنند یا خیر.

اگر به راهنمایی در مورد نصب افزونه نیاز دارید، مقاله راهنمای مبتدیان برای آموزش نصب افزونه‌های وردپرس ما را مطالعه کنید.

پس از فعال‌سازی افزونه، به مسیر نمایش » Theme Check بروید. سپس، قالب فعلی یا یکی از قالب‌های قبلی خود را از منوی کشویی انتخاب کرده و دکمه «Check it!» را بزنید.

این مراحل به شما کمک می‌کند در فرآیند آزمایش و بهینه‌سازی قالب وردپرس خود، به‌راحتی اطمینان حاصل کنید که قالب شما مطابق با استانداردهای جدید وردپرس است.

wordpress theme testing and optimization 02 - نحوه آزمایش و بهینه سازی قالب وردپرس | بهبود امتیاز GTmetrix

Theme Check شروع به آزمایش قالب شما بر اساس آخرین استانداردهای توسعه قالب وردپرس می‌کند. پس از انجام آزمون‌ها، به شما هشدارهایی که در طول آزمون‌ها پیدا کرده است نمایش داده می‌شود.

در زیر یک مثال از یک قالب که با موفقیت آزمایش شده است آورده شده است:

wordpress theme testing and optimization 03 - نحوه آزمایش و بهینه سازی قالب وردپرس | بهبود امتیاز GTmetrix

از طرف دیگر، تصویر زیر نشان می‌دهد که یک قالب که از آزمون گذر نمی‌کند چگونه به نظر می‌رسد.

افزونه به شما درباره خطاهایی که پیدا کرده است اطلاع می‌دهد و جزئیات آن‌ها را زیراً به اشتراک می‌گذارد. این اطلاعات به عنوان بازخورد برای توسعه‌دهندگان قالب ارائه شده است تا بتوانند مشکلات را برطرف کنند.

wordpress theme testing and optimization 04 - نحوه آزمایش و بهینه سازی قالب وردپرس | بهبود امتیاز GTmetrix

اگر شما مالک یک وب‌سایت هستید، می‌توانید یک تصویر از این بازخورد بگیرید و آن را با توسعه‌دهنده قالب به اشتراک بگذارید، یا به دنبال یک جایگزین قالب دیگر بگردید که با آخرین استانداردها سازگار باشد.

چه بخش های دیگری از قالب وردپرس را باید تست کنید؟

هنگام آزمایش قالب‌های وردپرس، شما باید همچنین بر روی چندین حوزه کلیدی خارج از استانداردهای بررسی قالب تمرکز کنید:

 1. واکنش‌پذیری: بررسی کنید که قالب چگونه در دستگاه‌ها و اندازه‌های صفحه مختلف عمل می‌کند. باید کاملاً واکنش‌پذیر باشد و در هر دو دسکتاپ و دستگاه‌های موبایل به خوبی نمایش داده شود.
 2. کارایی: عملکرد قالب را آزمایش کنید. یک قالبی که سریع بارگذاری می‌شود می‌تواند سرعت وب‌سایت وردپرس شما را افزایش دهد و تجربه کاربری را بهبود ببخشد. می‌توانید از ابزارهایی مانند PageSpeed Insights گوگل یا GTmetrix برای تجزیه و تحلیل سرعت وب‌سایت خود استفاده کنید.
 3. سازگاری با افزونه‌ها: هر افزونه‌ای که قصد استفاده از آن را در وب‌سایت خود دارید را نصب کرده و تست کنید که آیا عملکرد آن با قالب جدید شما کار می‌کند یا نه.
 4. سازگاری مرورگر: قالب را در مرورگرهای مختلف مانند Safari، Chrome، Opera، Firefox و Microsoft Edge تست کنید.
 5. قابلیت‌های سفارشی: اگر قصد اضافه کردن قابلیت‌های سفارشی از طریق افزونه یا یک قالب فرزند (child theme) دارید، اطمینان حاصل کنید که به درستی با قالب کار می‌کند.

با توجه به اهمیت واکنش‌پذیری، کارایی، سازگاری با افزونه‌ها و مرورگرها، و همچنین تطابق با قابلیت‌های سفارشی، آزمایش و بهینه‌سازی قالب وردپرس از اهمیت بسیاری برخوردار است. این فرآیند نه تنها بهبود تجربه کاربری وب‌سایت شما را فراهم می‌کند، بلکه می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی SEO و موفقیت کلی وب‌سایت شما داشته باشد. به علاوه، از طریق ارتباط با توسعه‌دهندگان و ارائه بازخورد مورد نیاز، می‌توانید به بهبود پایداری و کیفیت قالب‌های وردپرس کمک کنید.

یکی دیگر از مجموعه آموزش های وردپرس به اتمام رسید. امیدواریم این آموزش به جهت آموزش نحوه آزمایش و بهینه سازی قالب وردپرس به صورت گام به گام برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد؛ اگر شما نیز راهکاری برای آزمایش قالب وردپرسی بر اساس آخرین استاندارد ها به روشی آسانتر بلدید میتوانید آن را در بخش کامنت ها مطرح کنید تا با نام شما این مقاله بروزرسانی گردد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا