سئو و بهینه سازی

آیا تولید محتوا با هوش مصنوعی به سئو آسیب می رساند (نکات تخصصی)

بررسی جامع مزایا و معایب محتوای تولید شده با هوش مصنوعی در سئو

پاسخ به سوال همه تولید کنندگان محتوا اینجاست؛ آیا تولید محتوا با هوش مصنوعی به سئو آسیب می رساند ؟

هوش مصنوعی (AI) به سرعت به یک ابزار اساسی در بازاریابی و تولید محتوا تبدیل شده است، زیرا به وبلاگ‌نویسان و صاحبان وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا بهره‌وری بیشتری داشته باشند.

اما با توجه به اینکه تعداد زیادی از افراد با کمک هوش مصنوعی محتوا تولید می‌کنند، چگونه این موضوع بر سئو تأثیر خواهد گذاشت؟

به عنوان رئیس یکی از محبوب‌ترین ابزارهای سئو برای وردپرس (Benjamin Rojas)، به دقت تأثیر محتوای تولید شده با هوش مصنوعی بر رتبه‌بندی موتورهای جستجو را مشاهده و تحلیل کرده‌ایم.

در این مقاله از وبلاگ آذردیتا، به این سؤال پاسخ خواهیم داد که آیا محتوای هوش مصنوعی برای سئو مضر است یا خیر و برخی از نکات و توصیه‌ها را برای استفاده از هوش مصنوعی به نفع خودتان به اشتراک خواهیم گذاشت. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

توجه: این پست مصاحبه ای با بنجامین روجاس، رئیس All in One SEO، بهترین افزونه سئو وردپرس در بازار است. این یک پست تخصصی است که ما هر جمعه منتشر می کنیم و از یک متخصص وردپرس استفاده می کنیم تا تجربیات او را با خوانندگان خود به اشتراک بگذاریم.

ما در این پست به چند موضوع مختلف می پردازیم و می توانید از لینک های سریع زیر برای رفتن به بخشی که می خواهید بخوانید استفاده کنید:

تولید محتوای هوش مصنوعی چیست؟

محتوای تولید شده با هوش مصنوعی شامل متن، تصاویر، ویدئوها و دیگر اشکال محتوا است که با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT، جمینی گوگل، DALL-E، و Microsoft Copilot و غیره تولید می‌شوند.

ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT و جمینی گوگل تولید مقاله‌ها و انشاها را در عرض چند دقیقه بسیار آسان می‌کنند.

به همین ترتیب، ابزارهای تولید تصاویر با هوش مصنوعی مانند DALL-E، Midjourney، Firefly و دیگر ابزارها می‌توانند آثار هنری بصری برای وب‌سایت یا وبلاگ شما تولید کنند.

تمام این ابزارهای هوش مصنوعی برای تولیدکنندگان محتوا امکان تولید محتوای جدید در تقریباً هر موضوعی را بسیار سریع‌تر از گذشته فراهم می‌کنند.

چگونه هوش مصنوعی محتوا تولید می‌کند؟

ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT، جمینی، Copilot و دیگران نرم‌افزارهای پیشرفته‌ای هستند که با استفاده از تکنیکی به نام «یادگیری ماشینی» آموزش داده شده‌اند.

این تکنیک شامل تغذیه مدل‌های هوش مصنوعی با حجم زیادی از داده‌ها از منابع مختلف، از جمله وب‌سایت‌ها، کتاب‌ها، مجلات و سایر منابع است.

متأسفانه، حجم زیادی از داده‌هایی که برای آموزش هوش مصنوعی استفاده می‌شوند، همیشه به لحاظ فنی صحیح، خلاقانه، منسجم یا حتی خوب نیستند.

توسعه‌دهندگان سعی می‌کنند این مسئله را با ارائه داده‌های با کیفیت بهتر و آموزش هوش مصنوعی برای اختصاص دادن امتیازات وزنی به منابع مختلف داده‌ها برطرف کنند. با این حال، هوش مصنوعی‌ها همچنان ممکن است از منابع نادرست، نامنسجم و با کیفیت پایین یاد بگیرند.

آن‌ها همچنین در شناسایی الگوها آموزش دیده‌اند که گاهی اوقات می‌تواند منجر به وضعیتی به نام توهم هوش مصنوعی شود، که در آن هوش مصنوعی ممکن است حقایق خود را بسازد.

به همین دلیل است که من همیشه توصیه می‌کنم هر گونه اطلاعات تولید شده توسط نرم‌افزار هوش مصنوعی را دو بار بررسی کنید زیرا ممکن است نادرست باشد. و انتشار اطلاعات نادرست در وب‌سایت یا وبلاگ شما می‌تواند برند شما را غیرحرفه‌ای نشان دهد و حتی به سئوی شما آسیب برساند.

شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : نحوه تولید محتوا سئو شده و موثر برای سایت | راهنمای سئوی محتوا

به پاسخ کاملی برای سوال خود یعنی آیا تولید محتوا با هوش مصنوعی به سئو آسیب می رساند نرسیده اید؟ به خواندن ادامه دهید؛ در ادامه به روش های تولید محتوا با استفاده از هوش مصنوعی خواهیم پرداخت.

آیا محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی برای سئو مضر است؟

E-E-A-T مخفف عبارت‌های زیر است:

 • تخصص (Expertise)
 • تجربه (Experience)
 • اعتبار (Authoritativeness)
 • اعتماد (Trustworthiness)

در اصل، برای اینکه محتوای شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) گوگل رتبه بالایی کسب کند، باید تمام این معیارها را در محتوای خود رعایت کنید.

محتوایی که به طور کامل توسط هوش مصنوعی تولید می‌شود، ممکن است نتواند به دلیل چندین عامل، این سیگنال‌های رتبه‌بندی را برآورده کند.

چالش‌های محتوای تولید شده با هوش مصنوعی برای اصول E-E-A-T

does artificial intelligence generated content harm seo 01 - آیا تولید محتوا با هوش مصنوعی به سئو آسیب می رساند (نکات تخصصی)

اولاً، برنامه‌های هوش مصنوعی بر اساس داده‌های منابع مختلف آموزش داده می‌شوند. این منابع تجربه و تخصص شما را به عنوان نویسنده منعکس نمی‌کنند، زیرا از سایت‌های ثالث می‌آیند.

به همین دلیل، من همیشه به کاربران توصیه می‌کنم که تجربیات دست اول خود را در محتوای آنلاین خود بگنجانند.

ثانیاً، باید به اعتمادپذیری اطلاعات ارائه شده توسط هوش مصنوعی توجه کنید. محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی همیشه دقیق نیست، ممکن است دارای تعصب باشد و حتی ممکن است اطلاعات نادرست تولید کند.

در نهایت، هوش مصنوعی نمی‌تواند اعتبار نویسنده انسانی را که به رسمیت شناخته شده، اعتبار کسب کرده و دارای مدارکی است که او را به عنوان یک متخصص در یک موضوع معرفی می‌کند، نشان دهد.

آیا محتوای هوش مصنوعی مغایر با اصول جستجوی گوگل است؟

پاسخ کوتاه این است که نه، و این همان چیزی است که گوگل درباره آن می‌گوید:

استفاده مناسب از هوش مصنوعی یا اتوماسیون مغایر با اصول ما نیست. این بدان معناست که از آن برای تولید محتوا به‌طور عمده برای دستکاری رتبه‌های جستجو، که مغایر با سیاست‌های اسپم ما است، استفاده نمی‌شود.

Google Search Guidelines on AI Usage

گوگل وب‌سایت‌ها را به دلیل استفاده از محتوای هوش مصنوعی مجازات نخواهد کرد. با این حال، اگر ابزارهای هوش مصنوعی و اتوماسیون به‌طور کامل برای دستکاری رتبه‌بندی جستجو استفاده شوند، این مغایر با سیاست‌های اسپم گوگل است.

این بدان معناست که محتوای کاملاً تولید شده توسط هوش مصنوعی به تنهایی ممکن است برای سئو به خوبی عمل نکند.

زیرا یک عنصر بسیار مهم در آن وجود ندارد: عامل انسانی.

نحوه ایجاد محتوای هوش مصنوعی سئو فرندلی

به نظر من، اجتناب از استفاده از هوش مصنوعی در فرآیند تولید محتوا، عاقلانه نیست. این به این دلیل است که مزایای زیادی را ارائه می دهد، مانند:

 • کاهش مدت زمانی که برای تحقیق صرف می کنید.
 • به شما کمک می کند تا ایده های سریع یا طرح کلی مطالب خود را ارائه دهید.
 • غلبه بر بلوک نویسنده با اجازه دادن به هوش مصنوعی از چند نمونه برای استفاده به عنوان نقطه شروع.

اما برای اینکه این محتوا واقعاً برای سئو خوب باشد، باید از هوش مصنوعی به عنوان دستیار استفاده کنید تا تولید کننده محتوا.

این به شما این امکان را می دهد که تجربه و اختیار خود را به محتوا اضافه کنید در حالی که همچنان از هوش مصنوعی برای انجام همان کار اما سریعتر و کارآمدتر استفاده می کنید.

من توصیه می کنم از هوش مصنوعی در فرآیند تولید محتوا به روش های زیر استفاده کنید:

 • تولید ایده‌های مقاله
 • ایجاد چارچوب مقاله و کمک به پر کردن شکاف‌های محتوا
 • ویرایش، پارافریز کردن، تنظیم سبک و لحن محتوا
 • گسترش، خلاصه‌سازی یا بهینه‌سازی بخش‌های مختلف محتوا

به طور خلاصه، افزودن تجربه و تخصص انسانی می تواند محتوای هوش مصنوعی را برای سئو مفید کند.

با در نظر گرفتن این موضوع، اکنون چند نمونه عملی از استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی برای دستیابی به این هدف ارائه خواهیم کرد.

۱. استفاده از هوش مصنوعی برای تولید عنوان سئو

آیا می‌دانید که ۴ نفر از ۵ نفر حتی زمانی که وب‌سایت شما در صفحه اول نتایج جستجو ظاهر می‌شود، روی آن کلیک نمی‌کنند؟

عناوین یا عنوان‌های سئو به مقاله شما کمک می‌کنند تا در نتایج جستجو کلیک‌های بیشتری دریافت کند. این همان چیزی است که کاربران شما هنگام جستجوی محتوا در گوگل ابتدا مشاهده می‌کنند. با این حال، برای برجسته شدن محتوای شما، نیاز به یک عنوان چشم‌گیر و توصیفی دارید.

محدودیت کاراکتر برای عناوین سئو وجود دارد و ممکن است رقبا از عناوین واضح استفاده کرده باشند. این موضوع نوشتن یک عنوان قدرتمند که کاربران را به کلیک بر روی آن ترغیب کند، دشوار می‌کند.

does artificial intelligence generated content harm seo 02 - آیا تولید محتوا با هوش مصنوعی به سئو آسیب می رساند (نکات تخصصی)

خوشبختانه، اینجا جایی است که هوش مصنوعی می‌تواند کمک کند.

برنامه‌های هوش مصنوعی به دلیل توانایی فوق‌العاده در تشخیص و تولید الگوها، می‌توانند به شما کمک کنند تا چندین ایده عالی را به یکباره ایجاد کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید از All in One SEO استفاده کنید که شامل یک تولیدکننده عنوان داخلی با هوش مصنوعی است. این ابزار از ChatGPT اپن‌ای‌آی برای تولید عناوین بسیار جذاب استفاده می‌کند.

does artificial intelligence generated content harm seo 03 - آیا تولید محتوا با هوش مصنوعی به سئو آسیب می رساند (نکات تخصصی)

توجه: برای استفاده از این ویژگی، نیاز به نسخه پریمیوم OpenAI و یکپارچه‌سازی آن با افزونه AIOSEO دارید.

به سادگی روی آیکون ربات در کنار ‘Post Title’ کلیک کنید و تا پنج ایده را تولید کنید. همه آن‌ها به طور خودکار از بهترین روش‌های نوشتن عناوین موثر استفاده می‌کنند. سپس می‌توانید یکی از عناوینی را که برای مقاله شما بهترین کارآیی را دارد انتخاب کنید یا عنوان‌های جدیدی را تولید کنید تا یکی را که دوست دارید پیدا کنید.

does artificial intelligence generated content harm seo 04 - آیا تولید محتوا با هوش مصنوعی به سئو آسیب می رساند (نکات تخصصی)

به همین ترتیب، می‌توانید از همین ویژگی برای نوشتن توضیحات متا سئو نیز استفاده کنید.

ابزار جایگزین: Semrush AI Text Generator

۲. استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی برای تنظیم تن و سبک متن

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که صاحبان وب‌سایت و وبلاگ‌نویسان انجام می‌دهند، عدم کامل فهمیدن مخاطب مورد نظر خود در زمان ایجاد محتوا است.

ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند به شما کمک کنند تا این موضوع را درست بفهمید.

این ابزارها ساعت‌ها بی‌شماری را صرف کرده‌اند و از میلیون‌ها گیگابایت داده یاد گرفته‌اند. آن‌ها در درک الگوهای زبان بسیار ماهر هستند.

به عنوان مثال، می‌توانید از Grammarly برای تنظیم محتوای خود برای مخاطب مورد نظر استفاده کنید. این ابزار دارای یک دستیار نوشتاری مدار از هوش مصنوعی است که به شما امکان می‌دهد لحن و سبک محتوای خود را انتخاب کنید.
به سادگی روی آیکون Grammarly در صفحه کلیک کنید، سپس یک پرمپت مانند “می‌خواهم شما پیشنهادهایی برای افزایش روند محتوا بیان کنید” بنویسید.

does artificial intelligence generated content harm seo 05 - آیا تولید محتوا با هوش مصنوعی به سئو آسیب می رساند (نکات تخصصی)

Grammarly هنگام استفاده مداوم شما از آن، از لحن و سبک شما یاد می‌گیرد. سپس، شناسایی صدای برند شما را انجام داده و نتایج را به شما نشان می‌دهد.
همچنین می‌توانید به Grammarly دستور دهید که هر متنی را با صدای خودتان بازنویسی کند، به سادگی متن را انتخاب کرده و دستور “بازنویسی با صدای من” را تایپ کنید.

does artificial intelligence generated content harm seo 06 - آیا تولید محتوا با هوش مصنوعی به سئو آسیب می رساند (نکات تخصصی)

به عنوان گزینه دیگر، می‌توانید از ChatGPT یا Gemini برای انجام کارهای مشابه استفاده کنید. در زیر، یک پرمپت سریعی که می‌توانید امتحان کنید، آورده شده است:

من به شما نیاز دارم که به عنوان یک ویراستار حرفه‌ای و نویسنده تجربه‌دار عمل کنید. ابتدا، از من می‌خواهید متنی را که می‌خواهم بهینه‌سازی کنم، ارسال کنم. هنگامی که متن را دریافت کردید، به جای پاسخ دادن، از من می‌خواهید تا لحن و سبکی که برای متن مد نظر من است را توضیح دهم. پس از ارائه ورودی لحن و سبک، شما متن را تجزیه و تحلیل کرده و تغییرات لازم را برای تطابق با لحن و سبک مورد نظر انجام خواهید داد. شما تغییراتی که انجام داده‌اید را برجسته خواهید کرد. در پایان، یک خلاصه نشان می‌دهید که چه نوع لحن و سبکی متن اصلی داشته و چه تغییراتی انجام دادید تا به سبک و لحنی که درخواست دادم، تطابق دهید.

۳. بهینه سازی محتوا با استفاده از هوش مصنوعی

در اکثر صنایع، محتوای شما با مقالات، پست‌های وبلاگ و صفحات دیگر برای رتبه‌بندی در جستجوها رقابت می‌کند.

موتورهای جستجو به دنبال محتوای مفیدترین برای نیاز جستجوی کاربر می‌گردند و آن را به مواجهه با تمایلات جستجوی کاربران ارتباط می‌دهند.

اما چگونه می‌توانید بدانید که محتوای شما به نیاز جستجو کاربر پاسخ داده و بهترین منبع ممکن برای آن کلمه کلیدی باشد؟

این یکی از حوزه‌های دیگری است که هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند. قابلیت قدرتمند آن برای تجزیه و تحلیل سریع الگوها می‌تواند به شما کمک کند تا قطعات گمشده در محتوای خود را پیدا کنید.

پلتفرم‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT یا Gemini می‌توانند به شما کمک کنند تا پیش‌نویس خود را مقایسه کرده و پیشنهاداتی برای اضافه کردن به آن ارائه دهید.

به عنوان مثال، اینجا یک پرمپت است که فکر می‌کنم با ChatGPT 4 و Gemini خوب عمل می‌کند:

از من بخواهید متن مقاله ای را که روی آن کار می کنم در اختیارتان قرار دهم. پس از دریافت متن، از من بخواهید عبارت جستجویی را که می‌خواهم آن را هدف قرار دهم، در اختیار شما قرار دهم. پس از دریافت عبارت جستجو، متن من را با ۱۰ نتیجه جستجوی برتر برای عبارت جستجویی که ارائه کردم مقایسه کنید. اکنون، من از شما می‌خواهم که برای پر کردن شکاف‌های محتوایی در متن پیشنهاداتی ارائه دهید تا بهتر از ۱۰ نتیجه جستجوی برتر فعلی باشد.

برای ابزارهای خاص تر، می توانید Clearscope را امتحان کنید.

این یک نرم افزار بهینه سازی محتوای مبتنی بر هوش مصنوعی است که به شما کمک می کند محتوای خود را به سطح بعدی بهینه کنید.

این ابزار از هوش مصنوعی برای مقایسه سایر محتوای با رتبه برتر برای یک کلمه کلیدی استفاده می کند. می تواند یک طرح کلی ایجاد کند، سؤالاتی را که مردم به دنبال آن هستند بیابد و موارد دیگر.

همچنین می‌توانید محتوای خود را جای‌گذاری کنید و امتیاز و کلمات کلیدی و عباراتی که می‌توانید برای بهبود آن اضافه کنید را به شما نشان می‌دهد.

نتیجه گیری: آیا محتوای هوش مصنوعی برای سئو خوب است؟

به طور کلی، محتوای هوش مصنوعی برای سئو بد نیست، تا زمانی که شما ورودی انسانی خود را فراهم کنید. این به دلیل این است که هر محتوایی که کاملاً با هوش مصنوعی تولید شود، نشانگر دیدگاه، تجربیات و تخصص منحصر به فرد شما نیست، بنابراین ممکن است به سئو وب‌سایت شما آسیب برساند.

در تجربه من که روزانه با بهترین شیوه‌های سئو کار می‌کنم، من اولین دستاوردهای منظور شما در منظر سئو را دیده‌ام و اهمیت روزافزون هوش مصنوعی را مشاهده کرده‌ام.

به همین دلیل، توصیه می‌کنم که از هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار کمکی در جریان کاری خود استفاده کنید تا به شما کمک کند تا محتوای بهتری را سریع‌تر ایجاد کنید. با این حال، نباید به طور کامل جایگزین صدای و محتوای خود شوید.

یکی دیگر از مجموعه آموزش های کسب و کار و سئو به اتمام رسید. امیدواریم این آموزش به جهت معرفی و بررسی و پاسخ دهی به سوال همه تولید کنندگان محتوا یعنی آیا تولید محتوا با هوش مصنوعی به سئو آسیب می رساند برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد؛ اگر شما نیز راهکار یا ترفند یا پرامپتی درباره تولید محتوا با استفاده از هوش مصنوعی به روشی آسانتر بلدید میتوانید آن را در بخش کامنت ها مطرح کنید تا با نام شما این مقاله بروزرسانی گردد؛ همچنین ممکن است مقاله ۵ نکته طلایی برای سایت فروش محصولات دیجیتال نیز برای شما کاربردی و مفید باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا