سئو و بهینه سازی

محتوای یتیم ( orphaned content ) چیست ؟

بررسی محتوای یتیم - orphaned content و توضیح مفهوم آن برای مبتدیان

محتوای یتیم – orphaned content ، محتوایی است که از پست ها یا صفحات دیگر در همان وب سایت پیوندی دریافت نمی کند. در نتیجه، یافتن این محتوا هم برای گوگل و هم برای بازدیدکنندگان دشوار است. پست ها و صفحات برای قرار گرفتن در ساختار یک سایت و یافتن آنها، به پیوندهای داخلی شده به آنها نیاز دارند. توجه داشته باشید که “پیوندها” در این حالت به معنای؛ پیوندهای متنی است. اگر محتوایی از صفحه اصلی، نقشه سایت یا صفحات دسته و برچسب پیوند داده شود، اما فاقد پیوند نوشتاری باشد همچنان محتوای یتیم – orphaned content محسوب می شود. دلیل این امر این است که پیوندهای متنی زمینه را در اختیار کاربران و موتورهای جستجو قرار می دهند و بنابراین به آن ارزش بیشتری می بخشند.

محتوای یتیم ( orphaned content ) چیست ؟

اگر می خواهید محتوای شما در گوگل رتبه بندی شود، لازم است از وجود آن محتوا اطلاع داشته باشد. این بدان معنی است که شما (یا سایت دیگری) باید به این محتوا پیوند دهید. گوگل این پیوندها را دنبال می کند و هر پست یا صفحه ای را که از طریق پیوند به آن پیدا می کند ذخیره می کند. بنابراین، خواهید فهمید مهم است که پیوندهای متنی را به تمام مطالب خود اضافه کنید. به نظر ساده می رسد اما اگر محتوای زیادی ایجاد و منتشر می کنید، ممکن است ساختار پیوند شما در اولویت نباشد و برخی از مقاله های شما پیوندی نداشته باشند. در این مقاله از وبلاگ آذردیتا ، ما همه چیز را در مورد این محتوای به اصطلاح یتیم توضیح خواهیم داد که چرا برای سئو مهم است و چگونه آن را با پلاگین Yoast SEO اصلاح کنیم!

آیا میدانستید بهینه کردن فایل robots.txt به شدت در سئو شما تاثیر میگذارد؟ برای مطالعه مقاله “بهینه سازی فایل robots.txt برای بهبود سئو در وردپرس” کلیک کنید.

چرا محتوای یتیم بر سئو تأثیر می گذارد ؟

برای رتبه بندی محتوا ، واضح است که گوگل باید در مورد آن اطلاعات داشته باشد. موتورهای جستجو پیوندها را دنبال می کنند و تمام محتوای صفحات را در فهرست خود ذخیره می کنند. مطالب یتیم دارای پیوندهای داخلی معنی دار اندکی از صفحات یا پست های دیگر به آن است. گوگل این نوع مطالب را از اهمیت کمتری برخوردار میبیند. بنابراین، اگر مقاله ای برای شما مهم است باید این موضوع را برای گوگل (و بازدید کنندگان خود) با پیوند به آن مقاله خاص از سایر مطالب (مشابه) روشن کنید.

محتوای یتیم چگونه ایجاد می شود ؟

اگر یک پست وبلاگ جدید نوشتید، آن را منتشر کنید و سپس آن را فراموش کنید، احتمالاً دیگر در پست ها و صفحات جدید خود به آن پیوند نخواهید داد. آیا این چیز بدی است؟ خب، این به پست وبلاگ بستگی دارد. اگر می خواهید مردم و گوگل این پست را پیدا کنند قطعاً چیز بدی است زیرا مهم است. در این صورت؛ اطمینان حاصل کنید که گوگل و مخاطبان شما می توانند آن پست وبلاگ یتیم را پیدا کنند. پیوند دادن به آن از طریق مقالاتی که در موتورهای جستجو ترافیک زیادی ایجاد می کنند، به گوگل و مخاطبان شما کمک می کند تا به پست وبلاگ شما برسند.

چگونه محتوای یتیم را شناسایی کنیم ؟

اگر افزونه Yoast نسخه Premium را داشته باشید، در سربرگ (orphaned content) یا محتوای تنها میتوانید تعداد پست های orphaned را مشاهده کنید. نمای کلی پست شما به این شکل خواهد بود :

what is orphaned content 01 - محتوای یتیم ( orphaned content ) چیست ؟

با کلیک بر روی تب محتوای تنها ، نمای کلی از همه پست ها بدون پیوند متنی به آنها ارائه می شود.

پیمایش در مقاله های یتیم خود، ما را از این واقعیت که مقالات اخیر غالباً یتیم هستند آگاه ساخت. ما فقط نمی خواهیم پیوندهایی به این مقالات در پست های وبلاگ قدیمی خود اضافه کنیم. هنوز، برای مقالاتی که برای استراتژی سئو یا برند تجاری ما مهم هستند، باید اطمینان حاصل کنیم که لینک هایی را به پست هایی اضافه کنیم که بازدید زیادی ایجاد می کنند. این به گوگل و مخاطبان ما کمک می کند تا آن پست های مهم را پیدا کنند.

آیا همیشه باید آن را برطرف کنید ؟۱۰۴

برای بعضی از مقاله ها، اصلاح وضعیت محتوای یتیم چندان مهم نیست. برخی از پست های وبلاگ فقط برای مدت کوتاهی مهم هستند. در آذردیتا ، ما بعضی اوقات درمورد رویدادهای خود که می آیند، می نویسیم. اعلام چنین رویدادی باعث ایجاد یک پست عالی در وبلاگ می شود، اما احتمالاً سال آینده چنین پستی ارزش کمتری دارد. یتیم ماندن چنین پستی مشکلی ندارد. در حقیقت، شاید شما باید به فکر حذف کامل این صفحات باشید.

نتیجه گیری – به مطالب یتیم orphaned content توجه داشته باشید!

همانطور که در بالا توضیح داده شد، اگر پست های زیادی می نویسید، به ناخواسته پست های یتیم ساخته میشود. خوشبختانه، شما می توانید از ویژگی محتوای یتیم افزونه Yoast SEO Premium استفاده کنید تا در رنک بالا باقی بمانید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۴.۶]

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا