سئو و بهینه سازی

۷ اصل تولید محتوا برای تبدیل بازدید کننده به مشتری

امروزه صاحبان کسب و کارهای آنلاین دغدغه تبدیل مشتریان احتمالی به مشتریان قطعی را دارند و در عین حال که برای کسب و کار آنلاین خود اقدام به تولید محتوای هدفمند می کنند اما نمی دانند محتوای خود را چگونه تولید کنند کهتبدیل بازدید کننده به مشتری شور. در این مقاله قصد داریم با معرفی چند اصل کلیدی در تولید محتوا به شما آموزش دهیم در محتوای خود چه نکاتی را رعایت کنید تا منجر به تبدیل مشتری احتمالی به مشتری قطعی شود. حتما این مقاله را تا انتها بخوانید تا بعد از آن بتوانید کسب و کار اینترنتی خود را رونق ببخشید.

در این مقاله آموزشی ما با بررسی و معرفی ۷ اصل مهم به شما کمک می کنیم برای رسیدن به نتایج بهتر محتوای مفید تولید کنید. این ۷ اصل شامل:

مشکلات خوانندگان خود را برطرف کنید

شما به عنوان یک بازاریاب محتوا از نزدیک با مزایای محصول خود آشنایی دارید. بنابراین به سختی می توان یادآوری کرد که خوانندگان شما اهمیتی به محصولات و ویژگی های منحصر به فردشان ندهند. خوانندگان و افرادی که به محتوای شما رسیده اند بیشتر بخاطر مشکلات و چالش هایی که بر سر راهشان بوجود آمده پیگیر محتواهای شما شده اند.

بنابراین چه خوب که تولید محتوا را از دل همین مشکلات ایده پردازی کنید و سعی کنید در همین محتواها به خوانندگان خود کمک و مشکلاتشان را برطرف کنید. محتوای خود را برروی چالش هایی متمرکز کنید که بیشترین اهمیت را برای خوانندگان شما دارند. به این ترتیب خواننده مطمئن است که شما دردش را می دانید و برای درمانش نیز نسخه یی درچنته دارید. این کار بسیار در فرایند تبدیل بازدید کننده به مشتری

سعی کنید به روش های متنوع از قبیل ارسال ایمیل، گفتگو در ربات چت ها، نظر سنجی ها مشکلات مخاطبان خود را بفهمید و از دل همین مشکلات ایده محتواهای بعدی خود را آماده کنید و مشکلات مخاطبان خود را رفع کنید. با این کار قطع به یقین ارتباط عاطفی مخاطب با شما بیشتر می شود و احتمال تبدیل این مخاطب که اکنون رفع مشکلاتش را در گرو وجود شما می بیند بیشتر است.

به عنوان مثال اگر کسب و کار شما فروش لوازم آرایشی و بهداشتی است در صورتی که مخاطب برای حل برخی از معضلات و دغدغه هایش به سمت شما آمده ضمن ارائه اطلاعات درست در آخر با معرفی محصول خود به او مشکلاتش را حل کنید.

ایده تولید محتواهای خود را از گروها و تشکل های آنلاین شکل دهید

گاهی اوقات لازم است برای ایجاد ایده تولید محتوا سری به گرو ها و انجمن های آنلاین بزنید. در این محل ها مخاطب برای بیان درد و مشکلات خود مراجعه می کند و مشکلاتش را با دیگر اعضا مطرح می کند. فرصت را غنیمت بشمارید. به چنین فضاهایی بروید و هنگامی که مخاطب از دردها و مشکلاتش حرف می زند به خوبی گوش دهید. با یک جستجوی ساده می توان چنین مکان هایی را پیدا کرد. از این فضاها می توان به اینستاگرام و فیسبوک یا تلگرام مراجعه کنید.

books chat hero 300x150 - 7 اصل تولید محتوا برای تبدیل بازدید کننده به مشتری

گروه های تلگرامی بهترین منبع برای گرفتن ایده های مختلف تولید محتواهای هدفمند هستند. می توانید با عضویت در این گروه های مرتبط با کسب و کار خود و رصد روزانه آنها از دل مشکلات و دردهای مخاطبان ایده بگیرید. یا اینکار را می توانید در فضای اینستاگرام انجام دهید. بگذارید با یک مثال بهتر شما را روشن کنیم. فرض کنید کسب و کار آنلاین شما مربوط به املاک و مستغلات است. شما می توانید با مراجعه به صفحات اینستاگرامی مرتبط با این کار و مشاهده کامنت های مخاطبان و پی بردن به مشکلاتشان ایده های گوناگونی برای محتواهای بعدی خود بگیرید.

یا در مثالی دیگر اگر سایت فروشگاهی دارید و محصول خاصی را عرضه می کنید می توانید به سایت دیجی کالا بروید و در قسمت مشاهده نظرات درباره همان محصولی که عرضه می کنید معضلات و دغدغه های مردم را بخوانید و یاداشت کنید و براساس همان مشکلات با یک ایده جذاب و بکر محتوا تولید کنید. رد خور ندارد مخاطب در صورتی که به محتوای مشکل گشای شما برسد اعتماد زیادی می کند و این رابطه عاطفی با مخاطب منجر به ایجاد چندین سرنخ جدید برای شما می شود.

نوشتن عنوان های وسوسه انگیز

اکنون دیگر همه می دانند، عنوان یک عنصر سرنوشت ساز از محتوای شما است. اگر وقت نگذارید و عنوان جذاب و وسوسه انگیز ننویسید صدرصد خوانندگان بی شماری را از دست می دهید. قدرتمندترین راه برای نوشتن یک عنوان موفق ساده است: به خواننده چیزی را که می خواهید قولش دهید. شک نداشته باشید وقتی عنوان های شما جذاب، گیرا و وسوسه انگیز باشند مخاطب دلیلی برای نخواندن محتوای شما را ندارد و بدین ترتیب مطمین باشید وقتی عنوان های شما مخاطب را جذب کند احتمال تبدیل مشتری احتمالی به مشتری قطعی زیاد است.

ایجاد سرسره در محتوا

مثال سرسره در تولید محتوا مثال خیلی خوبی است. فرآیند تولید محتوای شما باید مانند سرسره عمل کند. در قدم اول : عنوان مقاله شما باید کاری کند که خوانند اولین جمله از محتوای شما را بخواند.

در قدم دوم : اولین جمله از محتوای شما باید به گونه ای نوشته شود که خوانند جمله دوم و یا جملات بعدی شما را بخواند. هر چه که در محتوای خود می نویسید و می گنجانید باید یک سرسره برای خواننده ایجاد کند که مطالب بعدی را با ترغیب دنبال کند و روی سرسره محتوای شما تا انتها پایین بیاید. سعی کنید محتوای شما آنقدر پرکشش و جذاب باشد و درون آن از عناصر ترغیب کننده استفاده کنید که خواننده تا انتها محتوای شما را همراهی کند. برای نوشتن یک محتوای جذاب و پرکشش موارد زیر را دنبال کنید.

داستان سرایی جذاب

Boost Storytelling 300x200 - 7 اصل تولید محتوا برای تبدیل بازدید کننده به مشتری

یکی از بهترین شیوه هایی که می توان با استفاده از آن حس کنجکاوی خواننده را برانگیزید و او را درگیر مقالات خود کنید داستان سرایی است. دونالد میلر می گوید ما به این خاطر درگیر و جذب داستان ها می شویم از این جهت که آنها به نظر ساده تر و شفاف تر از مسائل زندگی واقعی هستند. داستان سرایی به دلیل درگیر کردن احساسات و عواطف انسانی، تاثیر‌گذاری بیشتری روی مخاطبان ایجاد می‌کند. داستان ها نباید خیلی طولانی باشند. آنها باید به گونه ای نوشته شوند تا حس کنجکاوی خوانندگان را برانگیخته و عواطف آنها را درگیر کنند و در نهایت خواننده محتوا را ادامه دهد.

استفاده از تاثیر نفس گیر و هیجانی

اگر توجه کرده باشید معمولا در آخر همه سریال ها کارگردن ها از پایان بندی های نفس گیر تعلیقی استفاده می کنند تا بیینده ترغیب شود قسمت بعدی سریال را حتما دنبال کند. شما نیز در محتوای خود سوالات هیجان انگیز و جالب بپرسید که با این شیوه عالی توجه خواننده را به محتوای خود جلب نمایید. وقتی از خواننده در حین متن سوال بپرسید خواننده بیشتر با محتوا درگیر می شود.

تولید محتوای با جزییات و شاخص

1597865857 GettyImages 1151307397 300x200 - 7 اصل تولید محتوا برای تبدیل بازدید کننده به مشتری

از سال ۲۰۱۴  تاکنون طول محتواهای موجود در وبسایت ها میانگین از ۸۰۰ کلمه به ۱۳۰۰ کلمه و بیشتر افزایش پیدا کردند که این افزایش چشمگیر نشان از اهمیت محتوا و توجه به نیاز مخاطب دارد. با این حال گرچه محتوای طولانی خوب است اما کیفیت محتوا بیش از همه چیز برای مخاطب حائز اهمیت است. محتوای شما علاوه بر اینکه باید به طور کامل موضوعی را با جزییات کامل شرح دهد باید به همان اندازه به سولات کاربر و دغدغه های او جواب دهد. نباید صرفا برای اینکه گفته می شود محتوای طولانی خوب است به حاشیه ها و مسائل بی اهمیت پرداخته شود. وقتی محتوای شما مشکل و دردی را از کاربر درمان نکند هرچقدر هم طولانی و با جزییات باشد بدرد نمی خورد و از این نظر نمی تواند تبدیل بازدید کننده به مشتری را برای سایت شما رقم بزند.

نوشتن محتوای شفاف و قابل تند خوانی

اکثر بازدیدکنندگان وبسایت شما خواننده های واقعی نیستند آنها بیشتر جز خوانندگان سطحی نگر هستند که می خواهند با تندی نگاهی به مقالات شما بیندازند و بروند. اکثر بازدیدگنندگان وبسایت ها به صورت سطحی صفحه ای را نگاه می کنند و به دنبال اطلاعاتی هستند که جوابگوی نیازهایشان باشد و به طور متوسط تنها ۲۵ درصد از بازدیدکنندگان زمان می گذارند و یک صفحه را به طور کامل می خوانند. حال در قدم اول صفحه شما باید به گونه ای باشد که برای کاربران تند خوان از لحاظ ویژگی های جستجو و گشت و گذار در صفحه کابر پسند باشد و  فرمت محتوای مقالات شما نیز برای خواننده قابل خوانا باشند. در زیر به چند مورد برای خوانده شدن بهتر متن اشاره خواهیم کرد:

mobile phone 583683 640 626x254 1 300x122 - 7 اصل تولید محتوا برای تبدیل بازدید کننده به مشتری

 • در متن برای خواندن بهتر از علائم نگارشی مثل ویرگول و نقطه به موقع استفاده شود
 • برای فهم بیشتر، جملات مجهولی را به حداقل برسانید
 • برای راحت خواندن محتوا از سر عنوان ها یا تیترهای کمتری استفاده کنید
 • خوانندگان تمایل بیشتری به خواندن جملات کوتاه دارند. در محتوای خود از جملات طولانی پرهیز کنید
 • در محتوای خود پاراگراف های بلند استفاده نکنید. هر پارگراف نهایتا بین یک تا سه خط باشد و از ۱۴۰ کارکتر تجاوز نکند
 • به هیچ عنوان در محتوای خود غلط املایی نداشته باشید. غلط املایی باعث می شود خواننده از متن دلزده شود و پس برود
 • صفحات شما باید برای دستگاه هایی دیگر مثل موبایل، تبلت و .. رسپانسیو شده باشند. بیش از ۵۲ درصد مردم با استفاده از گوشی های تلفن همراه خود وارد وبسایت ها می شوند

بهینه کردن محتواهای قبلی برای تبدیل بازدید کننده به مشتری

تنها روش برای تازه کردن محتوای خود و تبدیل مشتریان قطعی این است که به صورت دوره ای محتوای خود را به روز رسانی و منتشر کنید. اصلاح و ویرایش در محتوای منتشر شده قبلی، شما را قادر می سازد تا در مورد تولید محتوا، تعمق بیشتری داشته باشید. به جای اینکه به طور مداوم اقدام به تولید محتوای جدید کنید محتواهای قبلی خود را تا جایی که امکان دارد ویرایش و به روز رسانی کنید. اول از همه محتواهایی که ارزش به روز رسانی دارند را فهرست بندی کنید سپس اقدامات زیر را برای به روز رسانی محتواهای قبلی انجام دهید.

 • حذف لینک های خراب و بی کاربرد : محتوا را مرور کنید و همه لینک های بی کاربرد و خراب را از محتوای خود حذف کنید.
 • مطمئن شوید محتوای شما شفاف و خوانا است و در کل از لحاظ ظاهری کیفیت مطلوبی دارد.
 • موضوع محتوای شما اهمیت زیادی ندارد که چه چیزی است، با استفاده از روش ها و ابزارهای جدید آن را قابل اشتراک گذاری کنید. با اضافه کردن لینک های جدید به ابزار و منابع مرتبط محتوای خود را به روز رسانی کنید.
 • در صورتی که محتوای شما خیلی قدیمی شده است و اطلاعات مفید را در اختیار مخاطب نمی گذارد حتما اطلاعات لازم را به آن اضافه کنید تا محتوایتان مفید شود.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا