سیستم مدیریت محتواوردپرس

آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

نحوه ایجاد لیست مطالبی که در این مقاله خواهید خواند برای سایت

آیا می خواهید فهرستی از مطالب را به پست ها یا صفحات وردپرس خود اضافه کنید و به دنبال آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس هستید؟ پس پست آموزشی درستی را برای یادگیری خود انتخاب کرده اید.

فهرست مطالب یا همان table of contents می تواند پیمایش یک مقاله طولانی را آسان تر کند و سئو سایت شما را بهبود بخشد. با این حال، ایجاد آنها برای مبتدیان می تواند دشوار باشد.

در این مقاله از وبلاگ آذردیتا، نحوه ایجاد فهرست مطالب در پست ها و صفحات وردپرس را به شما نشان خواهیم داد.

چرا باید فهرست مطالب را به مقالات و پست های سایت خود اضافه کرد؟

ممکن است فهرست مطالب را در وب سایت هایی مانند ویکی پدیا دیده باشید. ما همچنین از آنها در بعضی از پست های آذردیتا برای مقالات طولانی خود استفاده می کنیم.

شما می‌توانید فهرستی از مطالب را به پست‌های وب‌سایت وردپرس خود اضافه کنید تا پرش بین بخش‌های یک مقاله طولانی آسان‌تر شود.

آنها نه تنها تجربه کاربری را بهبود می بخشند، بلکه به سئوی وردپرس شما نیز کمک می کنند. به این دلیل که گوگل می تواند از فهرست مطالب برای افزودن خودکار لینک های «jump to section» در نتایج جستجو استفاده کند.

how to create a table of content in wordpress posts and pages 01 - آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

فهرست مطالب همچنین می تواند به شما کمک کند که پست شما به عنوان یک قطعه برجسته در بالای صفحه نتایج موتور جستجو فهرست شود. این به شما کمک می کند تا حداکثر ترافیک سئو را به دست آورید.

how to create a table of content in wordpress posts and pages 02 - آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

با این گفته، بیایید نگاهی به نحوه ایجاد فهرست مطالب در پست ها و صفحات وردپرس بیندازیم. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه این کار را به صورت خودکار با یک افزونه و به صورت دستی با استفاده از پیوندهای لنگر – anchor link انجام دهید.

روش ۱: اضافه کردن فهرست مطالب به صورت خودکار در وردپرس

AIOSEO که با نام All in One SEO نیز شناخته می شود، بهترین افزونه سئو وردپرس است و دارای یک بلوک فهرست مطالب داخلی برای وردپرس است.

ما این روش را توصیه می کنیم زیرا با ایجاد خودکار فهرست مطالب بر اساس عنوان های فرعی شما در زمان شما صرفه جویی می کند و در عین حال با پیوندهای قابل ویرایش کاملاً قابل تنظیم است.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که افزونه رایگان All in One SEO Lite را نصب کنید. برای جزئیات بیشتر، راهنمای گام به گام ما در مورد نحوه نصب افزونه وردپرس را ببینید.

شما فقط به نسخه رایگان نیاز دارید تا به راحتی فهرست مطالب را اضافه کنید، اما AIOSEO Pro ویژگی های بیشتری را ارائه می دهد تا به شما کمک کند در صفحات نتایج موتور جستجو رتبه بهتری داشته باشید.

پس از فعال سازی، باید افزونه را با استفاده از جادوگر راه اندازی AIOSEO پیکربندی کنید.

اضافه کردن فهرست مطالب با SEO All in One

شما باید پست یا صفحه ای را که می خواهید فهرست مطالب را در آن اضافه کنید ایجاد یا ویرایش کنید. پس از آن، روی نماد آبی رنگ «+» کلیک کنید و بلوک «AIOSEO – Table of Contents» را پیدا کنید.

how to create a table of content in wordpress posts and pages 03 - آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

به سادگی بلوک را روی پست یا صفحه ای که می خواهید فهرست مطالب نمایش داده شود بکشید.

توجه: هنگامی که فهرست مطالب را اضافه می کنید، ممکن است متوجه شوید که بلوک “AIOSEO – Table of Contents” خاکستری می شود. این به این دلیل است که شما فقط می توانید یک فهرست مطالب در هر پست یا صفحه داشته باشید.

این افزونه به طور خودکار سرفصل های صفحه را شناسایی کرده و به فهرست مطالب شما اضافه می کند. اگر از سطوح مختلف عنوان (مثلا H2 و H3) استفاده می‌کنید، سرفصل‌های سطح پایین‌تر برای نشان دادن ساختار محتوای شما تورفتگی دارند.

اگر همچنان محتوای پست یا صفحه خود را می نویسید، هر عنوانی که به سند اضافه شود به طور خودکار به فهرست مطالب اضافه می شود.

سفارشی کردن فهرست مطالب با SEO All in One

چند راه وجود دارد که می توانید فهرست مطالب را مطابق با نیازهای خود سفارشی کنید. به عنوان مثال، برای تغییر نام یک عنوان، می توانید روی آن کلیک کنید. با این کار نام عنوان در فهرست مطالب تغییر می کند، اما نام مقاله تغییر نمی کند.

how to create a table of content in wordpress posts and pages 04 - آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

AIOSEO به طور خودکار برای هر عنوان پیوندهای لنگر ایجاد می کند. برای ویرایش انکر تکست می توانید روی نماد لینک کلیک کنید و این هم در فهرست مطالب و هم در عنوان در محتوای پست تغییر می کند.

همچنین می توانید روی نماد چشم در کنار هر یک از عنوان ها کلیک کنید تا آن را پنهان کنید. کاربران AIOSEO Pro می توانند سرفصل ها را در بلوک فهرست مطالب دوباره ترتیب دهند. انجام این کار سرفصل‌های فهرست مطالب را مجدداً ترتیب می‌دهد، اما نه در مقاله.

همچنین تنظیماتی برای بلوک در نوار کناری پیدا خواهید کرد. در اینجا می‌توانید یک سبک فهرست گلوله‌دار یا شماره‌دار برای فهرست مطالب خود انتخاب کنید.

how to create a table of content in wordpress posts and pages 05 - آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

در نهایت، هنگامی که سفارشی کردن فهرست مطالب خود را به پایان رساندید، باید روی دکمه “Done” کلیک کنید تا تغییرات خود را ذخیره کنید.

اکنون می توانید ببینید که فهرست مطالب چگونه برای بازدیدکنندگان شما به نظر می رسد.

how to create a table of content in wordpress posts and pages 06 - آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

این ایده خوبی است که یک عنوان یا پاراگراف در بالای فهرست مطالب اضافه کنید. این کار برای خوانندگان شما روشن می کند که آنها به فهرست مطالب نگاه می کنند.

هنگامی که بازدیدکنندگان شما روی پیوندی در فهرست مطالب کلیک می کنند، بلافاصله به آن عنوان در مقاله منتقل می شوند. این به کاربران اجازه می دهد تا به قسمتی که بیشتر به آن علاقه دارند پرش کنند.

دلیل اینکه ما ویژگی فهرست مطالب AIOSEO را دوست داریم این است که به شما امکان می دهد سرفصل ها را سفارشی کنید و به صورت انتخابی سرفصل ها را در صورت نیاز پنهان کنید.

این یک ویژگی حیاتی است که اکثر افزونه های فهرست مطالب دیگر به سادگی آن را ندارند.

روش ۲: اضافه کردن فهرست مطالب به صورت دستی در وردپرس

در ادامه مقاله آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس به شما نحوه ساخت جدول فهرست مطالب بدون استفاده از افزونه را یاد خواهیم داد.

همچنین می‌توانید با استفاده از لینک‌های لنگر، بدون نیاز به افزونه، فهرست مطالب را به صورت دستی ایجاد کنید. با این حال، این کار به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد.

می توانید در راهنمای ما در مورد نحوه افزودن لینک های لنگر یا نحوه لینک دهی داخلی به نقاط مختلف پست در وردپرس اطلاعات بیشتری در مورد لینک های لنگر کسب کنید.

ابتدا باید یک بلوک «List» اضافه کنید تا بتوانید عناوین فهرست مطالب را اضافه کنید. می‌توانید عنوان‌ها را در فهرست تایپ کنید یا آن‌ها را یکی یکی از محتوای مقاله خود کپی و جای‌گذاری کنید.

how to create a table of content in wordpress posts and pages 07 - آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

نحوه اضافه کردن Anchor Text به بلوک های عنوان

در مرحله بعد، باید یک ویژگی anchor به هر عنوانی که می خواهید در فهرست مطالب ارجاع دهید، اضافه کنید. این به وردپرس اجازه می‌دهد وقتی بازدیدکننده روی عنوان فهرست مطالب کلیک می‌کند، به کجا بپرد.

ابتدا باید روی عنوان کلیک کنید، مانند H2 یا H3. سپس باید روی فلش Advanced در قسمت تنظیمات بلوک کلیک کنید تا تنظیمات پیشرفته نمایش داده شود.

پس از آن، یک کلمه یا عبارت منحصر به فرد را بدون فاصله در قسمت “HTML Anchor” وارد کنید. اگر دوست دارید، می توانید از خط فاصله برای جدا کردن هر کلمه استفاده کنید.

how to create a table of content in wordpress posts and pages 08 - آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

سپس، به سادگی این کار را برای تمام عناوین دیگری که در فهرست مطالب گنجانده شده است، تکرار کنید.

نکته: اگر عنوان را در این قسمت قرار دهید، خط فاصله به طور خودکار اضافه می شود. این یک راه آسان برای ایجاد یک شناسه منحصر به فرد است که به وضوح عنوان را نیز نشان می دهد.

افزودن لینک های لنگر به فهرست مطالب

آخرین مرحله این است که سرفصل های فهرست مطالب را به لنگرهای HTML که ایجاد کرده اید پیوند دهید.

شما باید اولین ورودی را در بلوک لیست خود برجسته کنید و سپس روی نماد “Link” در نوار ابزار کلیک کنید.

how to create a table of content in wordpress posts and pages 09 - آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

در مرحله بعد، باید یک هشتگ (#) تایپ کنید، و سپس متن لنگر را برای آن عنوان تایپ یا جایگذاری کنید.

# به وردپرس می گوید که به آن بخش از پست فعلی بپرد. شما نام دامنه یا سایر پارامترهای URL را اضافه نمی کنید.

how to create a table of content in wordpress posts and pages 10 - آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

پس از انجام این کار، باید «Enter» را فشار دهید یا روی نماد «Submit» کلیک کنید تا پیوند ایجاد شود.

لینک لنگر به فهرست فهرست مطالب شما اضافه خواهد شد. هنگامی که بازدیدکنندگان شما روی این پیوند کلیک می کنند، بلافاصله به آن عنوان در محتوای پست یا صفحه منتقل می شوند.

how to create a table of content in wordpress posts and pages 11 - آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس

می‌توانید این مراحل را برای افزودن لینک‌های لنگر به سرفصل‌های دیگر فهرست مطالب تکرار کنید.

یکی دیگر از مجموعه آموزش های وردپرس به اتمام رسید. امیدواریم این آموزش به جهت یادگیری و شناخت آموزش تصویری ایجاد فهرست مطالب در وردپرس ، برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد؛ اگر شما نیز روشی برای ایجاد لیست مطالبی که در این مقاله خواهید خواند برای سایت می‌دانید که در لیست بالا ذکر نشده است میتوانید آن را در بخش کامنت ها مطرح کنید تا با نام شما این مقاله بروزرسانی گردد؛ همچنین ممکن است مقاله ۵ افزونه برتر برای سئو سایت وردپرسی در سال ۲۰۲۳ نیز برای شما کاربردی و مفید باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا