آذردیتامعرفی محصولات

VPS یا سرور مجازی چیست؟

همه چیز درباره سرور مجازی

VPSیا سرور مجازی چیست؟ : سرور مجازی یا VPS (Virtual Private Server) یک فناوری مجازی‌سازی است که به شما امکان ایجاد یک سرور مجازی مستقل درون یک سرور فیزیکی فراهم می‌کند. در واقع، سرور مجازی یک نمونه مجازی از یک سیستم عامل است که تمام قابلیت‌های یک سرور فیزیکی را دارا می‌باشد. هر سرور مجازی دارای منابع مستسرور مجازی یا VPS (Virtual Private Server) یک فناوری مجازی‌سازی است که به شما امکان ایجاد یک سرور مجازی مستقل درون یک سرور فیزیکی فراهم می‌کند. در واقع، سرور مجازی یک نمونه مجازی از یک سیستم عامل است که تمام قابلیت‌های یک سرور فیزیکی را دارا می‌باشد.

هر سرور مجازی دارای منابع مستقلی مانند پردازنده، حافظه، فضای ذخیره سازی و پهنای باند است که به طور مجزا تخصیص یافته‌اند. این به شما اجازه می‌دهد که به صورت مستقل و با کنترل کامل روی سرور مجازی خود، برنامه‌ها و سرویس‌های خود را اجرا و مدیریت کنید. با استفاده از سرورهای مجازی، شما می‌توانید برنامه‌ها، وب‌سایت‌ها، پایگاه‌داده‌ها و سایر سرویس‌های خود را در یک محیط جداگانه و ایمن اجرا کنید. همچنین، با استفاده از سرور مجازی می‌توانید منابع سخت‌افزاری را به صورت انعطاف‌پذیر مدیریت کنید و در صورت نیاز به منابع بیشتر، به راحتی آن‌ها را افزایش دهید.

به طور خلاصه، سرور مجازی یک راه حل میانی بین سرورهای اختصاصی (Dedicated Servers) و سرویس‌های ابری (Cloud Services) است. این به شما امکان ایجاد و مدیریت یک سرور مجازی مستقل با منابع مشخص را می‌دهد، در حالی که هزینه مقرون به صرفه‌تری نسبت به سرورهای اختصاصی دارد.

VPS -1 یا سرور مجازی لینوکس چیست؟

VPS (Virtual Private Server) یا سرور مجازی، یک اصطلاح در زمینه هاستینگ (Hosting) بوده، که در واقع همان ماشین مجازی می‌باشد.VPS امکان دسترسی root و نصب نرم‌ افزارهای سیستمی را فراهم میکند. با استفاده از فن آوری مانند Xen,Vmware ESXI یا Vitualizor و با بهره گیری از سخت افزارهای قدرتمند و پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندین VPS با امکانات یکسان یا متفاوت تقسیم می شود. گاهی از سرور مجازی به عنوان VDS(Virtual Dedicated Server) نیز نام می برند.

هر VPS وابسته به پلن آن، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل حافظه اصلی (RAM)، فضای دیسک سخت (SSD یا HDD) را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار خواهد داشت. به عنوان مثال، یک VPS می تواند ۲ گیگابایت از ۶۴ گیگابایت حافظه اصلی سرور را به صورت تضمین شده به همراه ۵۰ گیگابایت فضای هارد دیسک و ۵۰۰ گیگابایت پهنای باند ماهیانه را دراختیار داشته‌ باشد. این بدین معنا است که بدون درنظر گرفتن میزان مصرف سایر VPS های موجود بر روی سرور, VPS مورد مثال ما تحت هر شرایطی به ۲ گیگابایت از حافظه اصلی سرور دسترسی خواهد داشت.

VPS -2 یا سرور مجازی ویندوز چیست؟

برای بسیاری از مشتری های ما این سوال بوجود می آید که سرور مجازی ویندوز چیست و چه کاربرد هایی دارد در مقاله زیر تا حدودی شما
را با برخی از این کاربردها آشنا می سازیم .

  • سرور مجازی ویندوز :
    با استفاده از یک عدد Ip اختصاصی که توسط آذردیتا برای شما در نظر گرفته می شود + نام کاربری و رمز عبور از قسمت Remote Desktop Connection که در تمامی سیستم های ویندوز وجود دارد به سرور خود می توانید متصل شوید.
    سرور های مجازی از تقسیم بندی قطعات سرورهای اختصاصی ساخته می شوند .
    در سرور شما می توانید هر نرم افزاری که مایل بودید نصب و حذف کنید. سرور مجازی ویندوز هیچ گونه فرقی با ویندوز سیستم شما ندارد و تقریبا ۱۰۰% کارهایی را که در سیستم خود انجام می دهید در سرور هم میتوانید انجام دهید .
    اما کاربرد های سرور مجازی ویندوز:

فرض کنید یک فایل ۵ گیگابایتی را می خواهید دانلود , ادیت های لازم را بر روی آن انجام و سپس آن را به هاست خود منتقل
کنید آیا این میزان حجم در اینترنت خانگی به صرفه است؟
یا مدت زمانی که باید در انتظار دانلود فایل باشید باعث عدم آپدیت سریع وبسایت شما نمی شود؟
شما در سرور مجازی می توانید با سرعت ۱۰ تا ۶۰ مگابایت در ثانیه فایل را دانلود و با همان سرعت نیز آن را در هاست دانلود خود آپلود کنید !
در کل سرور مجازی بیشتر برای دانلود فایل ها و آپلود به سرور دیگری به کار می رود البته کاربرد های بسیار بسیار بیشتری دارد که هر شخص با توجه به نیاز خود از آن استفاده می کند.

نمونه سرور مجازی ویندوز:

windows10 1 - VPS یا سرور مجازی چیست؟

مزایای سرور مجازی (VPS) نسبت به سرور اختصاصی:

هر VPS که روی سرور اصلی ایجاد می شوند کاملا به صورت مستقل عمل می کنند و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیستم های عامل متفاوت و نرم افزارهای مختلف و نسخه های متفاوتی از نرم‌افزار استفاده نمایند. بر فرض یک VPS دارای لینوکس Debian ، دیگری دارای CentOS به عنوان سیستم عامل های سـرور خواهند بود. همین امر در رابطه با VPS های با سـیسـتـم عامل وینـدوز نیـز صادق می باشد. همچنین تعریف Name Server های اختصاصی ، نصب ASP, PHP, MySQL, .NET و سایر برنامه ها با نسخه دلخواه، نصب و اجرای کلیه برنامه ها، DLL ها،و … بطور کامل در کنترل و اختیار هر مشترک میباشد.

 

مهمترین مزایای استفاده از VPS ها در مقایسه با سایر سرویس های میزبانی، هزینه بسیار کمتر VPS ها نسبت به سرورهای اختصاصی و استقلال عملکرد نسبت به سرویس‌های نمایندگی (Reseller/Shared Hosting) می‌باشد به شکلی هزینه VPS ها در بسیاری از اوقات بسیار کمتر از هزینـه سـرور های اختصاصـی بوده ولی تمامی امکانات آنهـا را دارا می باشد.

در واقع این سرویس برای افرادی طراحی شده‌اند که نیاز به سرور دارند اما هزینه‌های آن برایشان مقرون به صرفه نمی‌باشد. همچنین هر VPS میتواند به تعداد دلخواه IP معتبر و اختصاصی نیز داشته باشد. در مجموع از دید کاربر نهایی، VPS یا سرور مجازی درست همانند یک سرور اختصاصی بوده و کاربر به هیچ عنوان تفاوتی را در نحوه عملکرد و کیفیت خدمات این دو مشاهده نخواهد کرد.

مزایای سرور مجازی (VPS)  لینوکس نسبت به میزبانی وب اشتراکی:

کنترل: با دراختیار داشتن دسترسی root، یا Administrator شما به راحتی می توانید پیکره بندی سرور را تغییر دهید، برنامه های مورد نظر خود را نصب، یا تغییر دهید، که به هیچ وجه در میزبانی اشتراکی مقدور نیست.

امنیت: فایل سیستم شما کاملا مجزا از سایر مشتریان خواهد بود و مطمئن خواهید بود که از دسترس آنها دور است و بدین ترتیب امنیت بیشتری برای شما تامین خواهد شد.

مجزا بودن و کارایی: سرور مجازی شما از منابع اختصاص یافته گارانتی شده برای خود به صورت کامل می تواند استفاده کند و کار مشتریان دیگر سرویس شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

هزینه: در واقع شما همه قابلیتهای یک سرور اختصاصی را با کسری از هزینه های آن خواهید داشت.

قابلیت اطمینان: سازوکار تهیه نسخه پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می کند.

مدیریت پذیری: ابزارهای تعبیه شده در Virtualizor (مجازی‌سازی مورد استفاده در آذردیتا) نصب برنامه ها و تغییر و به روزرسانی آنها را فورا انجام می دهند.

انعطاف پذیری: ارتقاء منابع اختصاص یافته برای یک سرور مجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی و بدون نیاز به جابجای اطلاعات و اختلال بلندمدت در سرویس قابل انجام است.

ایمیل سرور کاملاً اختصاصی: شما با داشتن VPS به ایمیل سرور خود که که فقط مخصوص دامنه شما است و ایمیل‌های دامنه شما را مدیریت میکند دسترسی دارید و این به شما کنترل، کارایی و امنیت بیشتری خواهد داد.

پهنای باند بالا: در هاست‌های اشتراکی اگر قصد دارید ترافیک بیشتری برای وبسایت خود در اختیار داشته باشید باید برای آن بهای بیشتری بپردازید و مدیران سایت‌های پربازدید دائما با نگرانی تمام شدن پهنای باند و افزایش هزینه‌ها روبرو هستند. سرورهای مجازی پهنای باند بالایی را برای شما فراهم میکند و نگرانی‌های شما را برطرف می‌نمایند. اگر سایت شما در وبسایت‌ های بزرگ اشتراک گذاری پر بازدید لینک شود و سایت شما بر روی یک هاست اشتراکی میزبانی می‌شود حتما با مشکل مواجه خواهید شد و پهنای باند شما به سرعت مصرف میشود و سایت ممکن است از دسترس خارج گردد. اما در میزبانی‌های سرور مجازی (VPS) با در نظر گرفته شدن حافظه  رزرو شده برای مواقع مورد نیاز و استفاده‌ غیر قابل پیش‌بینی در مواقع بحرانی مانند مواقعی که ترافیک سایت بسیار بالاست این نگرانی بر طرف خواهد شد.

VPS یا سرور مجازی  لینوکس برای چه کسانی میتواند مفید باشد؟

سرور اختصاصی مجازی (VPS) لینوکس برای صاحبان وبسایت‌هایی که به منابع سیستمی بیشتر و قابل اطمینان‌تر نیاز دارند و یا به ترافیک بیشتری احتیاج دارند و قصد دارند تا سایت و یا کسب و کار خود را گسترش داده و به تجارت الکترونیک  بپردازند انتخابی ایده آل است.VPSبا در اختیار گذاشتن قابلیت استفاده از سیستم عامل‌های مجزا و مستقل و شخصی سازی‌ها میتواند برای صاحبان کسب و کار امنیت بالاتری به ارمغان بیاورد. خرید سرور مجازی برای انواع کار های وبسایتی و سیستمی از سایت آذردیتا ممکن است.

امتیاز این سرویس

سرعت
پایداری
رضایت مشتری
امتیاز کاربران: ۴.۷۵ ( ۴ رای)
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا