سئو و بهینه سازی

پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

چگونه یک سایت وردپرس را از جریمه جستجوی گوگل خارج کنیم

آیا به دنبال مفهوم پنالتی شدن سایت در گوگل و نحوه رفع پنالتی سایت میباشید؟

جریمه های گوگل یک کابوس وحشتناک برای هر صاحب وب سایتی است. گوگل صفحات وب شما را می تواند از نتایج جستجو حذف کند یا در رتبه بندی جستجو کاهش بدهد و باعث کاهش قابل توجه ترافیک ارگانیک می شود. در این مقاله از وبلاگ آذردیتا نحوه بازیابی سایت وردپرس و رفع پنالتی سایت را از جریمه جستجوی گوگل به شما نشان خواهیم داد.

پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟

پنالتی یا تنبیه وبسایت توسط موتورهای جستجو، به ویژه گوگل، به معنای اعمال محدودیت‌ها یا تغییرات منفی در رتبه‌بندی و نمایش یک وبسایت در نتایج جستجو است. این پنالتی‌ها ممکن است ناشی از تخلفات یا عدم پیروی از استانداردها و قوانین موتورهای جستجو باشند.

علت اصلی پنالتی‌ها ممکن است شامل استفاده از تکنیک‌های تقلبی (بلک‌هت‌SEO)، دارا بودن محتوای کپی‌رایت یا غیراخلاقی، لینک‌های بدون ارزش یا پیوندهای ناپسند، سرعت لود پایین و یا بهبود ناکافی وبسایت و دیگر موارد مشابه باشد.

برای جلوگیری از پنالتی، وبمسترها باید به طور دقیق استانداردها و راهنمایی‌های موتورهای جستجو پیروی کرده و بهبودهای لازم را در سایت خود اعمال نمایند تا کیفیت و اعتبار وبسایت افزایش یابد و از رویدادهای منفی جلوگیری شود.

جریمه جستجو یا پنالتی شدن سایت مجازاتی است که گوگل برای وب سایت هایی که دستورالعمل های آن را نقض می کنند، اعمال می کند. هدف گوگل ارائه بهترین نتایج جستجو به کاربرانش است. با این حال، سایت‌هایی که سعی می‌کنند سیستم را دستکاری یا تقلب کنند تا از طریق روش‌های غیرمجاز به رتبه‌بندی جستجوی بالاتری دست یابند، معمولاً جریمه‌ی جستجو می‌شوند.

در نتیجه، سایت‌های وردپرس جریمه شده ممکن است در رتبه‌بندی جستجو افت کرده یا در موارد شدید از فهرست نتایج جستجو حذف شوند.

گوگل ۲ نوع مجازات را اعمال می کند:

 1. جریمه‌های دستی (Manual penalties) – این جریمه‌ها توسط تیم داخلی Google اعمال می‌شوند و شما از هرگونه تخلف مطلع می‌شوید. این می تواند برای مواردی مانند محتوای هرزنامه، تصاویر پنهان، متن پنهان، پیوندهای داخلی و خارجی غیرطبیعی، و سایر موارد نقض دستورالعمل های ضروری جستجوی Google باشد.
 2. جریمه‌های الگوریتم (Algorithm penalties) – جریمه الگوریتم زمانی است که گوگل به‌روزرسانی الگوریتم جستجو را برای ارائه نتایج جستجوی بهتر ارائه می‌کند. تشخیص این نوع جریمه سخت است زیرا هیچ اعلانی از Google دریافت نمی کنید.

نحوه بررسی جریمه جستجوی گوگل

اگر سایت وردپرس شما با جریمه جستجوی گوگل مواجه شد و مطمئن نیستید که چگونه آن را بررسی کنید، راه های مختلفی وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

اقدامات دستی را در کنسول جستجوی گوگل بررسی کنید

برای بررسی نحوه رفع پنالتی سایت ابتدا نیاز است کنسول جستجوی گوگل را بررسی کنید.

ابتدا می توانید وارد حساب کنسول جستجوی گوگل خود شوید و به دنبال جریمه های دستی اعمال شده توسط موتور جستجو باشید.

به سادگی از منوی کنسول جستجو در سمت چپ به قسمت Security & Manual Actions » Manual actions بروید. در اینجا، هر جریمه دستی توسط Google را مشاهده خواهید کرد.

how to recover a wordpress site from a google search penalty 01 - پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

اگر پیام «No issues detected» را مشاهده کردید، در این حالت کاملاً مبرا از هرگونه محدودیت هستید.

با این حال، در اینجا لیستی از اقدامات دستی است که Google می تواند در سایت شما اعمال کند:

 • سایت مورد سوء استفاده هرزنامه شخص ثالث قرار گرفته است
 • هرزنامه تولید شده توسط کاربر
 • میزبان بدون هرزنامه
 • مشکل داده های ساخت یافته
 • پیوندهای غیر طبیعی به و از سایت شما
 • محتوای کم با ارزش کم یا بدون ارزش
 • هرزنامه خالص
 • Cloaking یا تغییر مسیرهای یواشکی
 • تصاویر پنهان شده
 • عدم تطابق محتوای AMP
 • تغییر مسیرهای یواشکی تلفن همراه
 • متن پنهان یا پر کردن کلمه کلیدی
 • اخبار و کشف تخلفات خط مشی

Google Analytics را برای کاهش ترافیک ارگانیک بررسی کنید

در مرحله بعد، می توانید ترافیک ارگانیک سایت خود را در Google Analytics بررسی کنید. اگر کاهش قابل توجهی وجود داشته باشد، ممکن است نتیجه یک جریمه جستجو باشد.

این روش برای بررسی جریمه های الگوریتم مفید است، به خصوص پس از انتشار یک به روز رسانی جدید توسط گوگل انجام شود. در Google Analytics 4، می‌توانید به Reports » Acquisition » Traffic acquisition بروید و به ارقام جستجوی ارگانیک نگاه کنید.

how to recover a wordpress site from a google search penalty 02 - پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

می توانید محدوده تاریخ را در بالا ویرایش کنید و آن را با دوره قبلی مقایسه کنید تا به دنبال کاهش ترافیک باشید.

برای بررسی بیشتر، می توانید از ابزار ردیاب کلمات کلیدی استفاده کنید و رتبه بندی عبارت های جستجو را برای وب سایت خود مشاهده کنید. اگر متوجه کاهش رتبه بندی کلمات کلیدی مختلف شدید، ممکن است به این معنی باشد که با پنالتی شدن سایت مواجه شده اید.

وب سایت و محتوای خود را در گوگل جستجو کنید

در نهایت، اگر صفحات وب خود را در نتایج جستجوی گوگل مشاهده نمی‌کنید، راهی برای بررسی ممنوعیت یا حذف آن وجود دارد.

به سادگی “site: example.com” را در گوگل وارد کنید و ببینید آیا سایت شما ظاهر می شود یا خیر. فقط example.com را با URL سایت خود جایگزین کنید.

how to recover a wordpress site from a google search penalty 03 - پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

اگر وب‌سایت خود را در نتایج جستجو نمی‌بینید، ممکن است به دلیل پنالتی شدن سایت از فهرست حذف شود.

همچنین می توانید برخی از متن های مهم ترین صفحات خود را در گوگل جستجو کنید. این همچنین به بررسی حذف یا کاهش رتبه‌بندی جستجو برای صفحات اصلی کمک می‌کند.

با این اوصاف، بیایید به روش‌های مختلف بازیابی وب‌سایت وردپرس از جریمه جستجوی Google نگاه کنیم.

۱. برای یافتن مشکلات حیاتی یک ممیزی SEO انجام دهید

اولین گام برای دانستن نحوه رفع پنالتی سایت ممیزی سئو است.

ممیزی سئو فرآیندی است برای یافتن اینکه آیا وب سایت وردپرس شما به درستی برای موتورهای جستجو بهینه شده است یا خیر.

اجرای ممیزی سئو می تواند به کشف مسائل و خطاهای مهم سئو در سایت شما کمک کند. به این ترتیب می توانید به سرعت آنها را رفع کنید و سایت خود را از جریمه جستجو بازیابی کنید.

یک راه ساده برای انجام ممیزی SEO در وردپرس استفاده از افزونه All in One SEO (AIOSEO) است. این بهترین افزونه سئو وردپرس است که به راه اندازی سایت شما برای موتورهای جستجو بدون دانش فنی کمک می کند.

با AIOSEO، می توانید از ابزار آنالیز SEO آن در داشبورد وردپرس برای اجرای ممیزی استفاده کنید. این سایت شما را بر اساس پارامترهای مختلف بررسی می کند و هر مشکل مهمی را برجسته می کند. به علاوه، توصیه هایی برای رفع خطاها دریافت می کنید که به بازیابی سایت شما از جریمه کمک می کند.

how to recover a wordpress site from a google search penalty 04 - پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

۲. پروفایل بک لینک خود را پاک کنید

دومین گام برای دانستن نحوه رفع پنالتی سایت حذف بک لینک های غیرطبیعی و اسپم است.

یکی از رایج‌ترین دلایلی که گوگل جریمه جستجو را صادر می‌کند، لینک‌های غیرطبیعی به وب‌سایت وردپرس شما است.

سایت‌هایی که لینک‌های اسپم را خریداری کرده‌اند یا در طرح‌های لینک مختلف شرکت می‌کنند تا رتبه‌بندی موتورهای جستجوی خود را افزایش دهند، عمدتا توسط گوگل جریمه می‌شوند. این می تواند از طریق یک اقدام دستی یا یک به روز رسانی الگوریتم باشد.

یک راه سریع برای بازیابی سایت خود از چنین جریمه هایی، شناسایی و حذف بک لینک های اسپم است. با این حال، این می تواند یک کار وقت گیر باشد، به خصوص اگر مجبور باشید برای حذف بک لینک از هر صفحه در سایت خود بازدید کنید.

یک راه ساده تر برای انجام این کار استفاده از پلاگین AIOSEO است. این یک ویژگی قدرتمند Link Assistant را ارائه می دهد که به شما کمک می کند تمام پیوندهای داخلی و خارجی سایت خود را مشاهده کنید.

ابتدا باید از پنل مدیریت وردپرس خود به All in One SEO » Link Assistant بروید. پس از آن، می‌توانید روی برگه «Domains Report» در بالا کلیک کنید.

how to recover a wordpress site from a google search penalty 05 - پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

در مرحله بعد، می‌توانید تمام دامنه‌هایی را که به وب‌سایت خود پیوند می‌دهند، مشاهده کنید.

در این صفحه، دامنه هایی که غیرطبیعی یا اسپم به نظر می رسند برجسته می شوند. در مرحله بعد، می توانید دامنه را انتخاب کنید، روی منوی کشویی Bulk Actions کلیک کنید و گزینه “Delete” را انتخاب کنید.

how to recover a wordpress site from a google search penalty 06 - پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

پس از آن، می‌توانید روی دکمه «Apply» کلیک کنید تا پیوندها از یک دامنه خاص حذف شوند.

همچنین می‌توانید روی هر یک از وب‌سایت‌ها کلیک کنید تا ببینید به چه صفحاتی در سایت شما پیوند می‌دهند. در مرحله بعد، می توانید روی نماد سطل زباله کلیک کنید تا یک بک لینک از یک صفحه یا پست خاص حذف شود.

how to recover a wordpress site from a google search penalty 07 - پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

اگر نمی‌توانید یک پیوند غیرطبیعی، هرزنامه یا فیک را حذف کنید، می‌توانید با استفاده از ابزار Google’s Disavow Links آنها را رد کنید.

توجه داشته باشید که این روش برای کاربران با دانش فنی است و برای مبتدیان نامناسب است.

۳. ممیزی محتوا را انجام دهید

سومین گام برای دانستن نحوه رفع پنالتی سایت ممیزی محتوا است.

یکی دیگر از راه های بازیابی وب سایت از جریمه های جستجوی گوگل، ممیزی محتوای شما است.

در اینجا چند مورد وجود دارد که می توانید در وب سایت خود به آنها توجه کنید و آنها را اصلاح کنید.

رفع محتوای کم ارزش و تکراری

گوگل سایت هایی را با محتوای کم با ارزش کم یا بدون ارزش برای کاربران جریمه می کند. این شامل محتوای با کیفیت پایین است که به طور خودکار تولید شده یا از طریق نرم افزار تبدیل می شود. یا صفحات وابسته را با چند پاراگراف و پیوندی برای تبلیغ محصول ایجاد کرده باشید.

به طور مشابه، اگر محتوای تکراری یا مقاله‌هایی دارید که از وب‌سایت‌های دیگر حذف شده‌اند، گوگل نیز می‌تواند جریمه جستجو را برای شما تعیین کند.

یک راه ساده برای رفع این مشکل با شناسایی صفحاتی که محتوای مرتبط یا بی ارزش دارند و سپس بازنویسی آنهاست. می توانید از Google Analytics برای کشف صفحاتی با ترافیک بسیار کم یا بدون ترافیک استفاده کنید.

به سادگی به صفحه Landing Reports » Engagement » در Google Analytics بروید.

how to recover a wordpress site from a google search penalty 08 - پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

پس از کشف مقاله ها با محتوای کم ارزش و کم بازدید، می‌توانید با پرداختن عمیق به موضوع، جذاب کردن محتوا با استفاده از تصاویر و ویدیوها و اطمینان از داشتن محتوای منحصر به فرد، ارزش بیشتری به آن اضافه کنید.

از طرف دیگر، می توانید صفحاتی را پیدا کنید که دارای محتوای تکراری یا تولید خودکار هستند و به سادگی آنها را از وب سایت خود حذف کنید. کافی است مقداری از متن را کپی کرده و در گوگل وارد کنید. جستجو تمام صفحات و پست های سایت شما را با محتوای یکسان نشان می دهد.

اگر وب سایت های دیگر محتوای شما را حذف کرده اند، می توانید از ابزارهایی مانند Copyscape برای یافتن محتوای سرقت شده استفاده کنید.

حذف کلمات کلیدی و متن پنهان

اگر متن سایت شما منطقی نیست و با عبارات جستجو برای رتبه بالاتر پر شده است، می توانید جریمه جستجو برای پر کردن کلمات کلیدی نیز دریافت کنید. به همین ترتیب، وب‌سایت‌هایی با متن و کلمات کلیدی پنهان در استایل CSS سایت شما نیز می‌توانند توسط گوگل جریمه شوند.

شما به راحتی می توانید با حذف یا ویرایش محتوایی که حاوی کلمات کلیدی است، این مشکل را برطرف کنید. سعی کنید از تغییرات استفاده کنید و از تکرار عبارات جستجوی مشابه خودداری کنید. همچنین می توانید از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند ابزار Semrush برای یافتن کلمات کلیدی مختلف برای استفاده در محتوای خود استفاده کنید.

Semrush همچنین یک ابزار دستیار نوشتن SEO را ارائه می دهد که به شما کمک می کند LSI و کلمات کلیدی مرتبط، امتیاز خوانایی، لحن زبان و موارد دیگر را کشف کنید تا به شما در ایجاد محتوای بهینه کمک کند.

هرزنامه تولید شده توسط کاربر را حذف کنید

در مرحله بعد، باید وب سایت خود را برای نظرات اسپم بررسی کنید. اینها نظراتی هستند که دارای لینک های تبلیغاتی، نام های کاربری هرزنامه، نظرات تولید شده خودکار یا خارج از موضوع و سایر لینک های نامربوط هستند.

در وردپرس، می توانید به سادگی از داشبورد وردپرس خود به قسمت نظرات بروید و سپس نظر را به عنوان هرزنامه علامت گذاری کنید. همچنین می توانید گزینه Trash را انتخاب کرده و نظر را حذف کنید.

پیوندهای داخلی را در سایت خود مرور کنید

خزنده های جستجوی گوگل از پیوندهای موجود در وب سایت شما برای یافتن محتوای جدید و ایجاد رابطه متنی بین محتوای جدید و قدیمی شما استفاده می کنند.

بررسی لینک های داخلی به بازیابی سایت وردپرس شما از جریمه الگوریتم گوگل کمک می کند. به عنوان مثال، اگر لینک های داخلی در یک صفحه وجود ندارد یا تعداد کمی وجود دارد، می توانید لینک های داخلی را به سایر صفحات مرتبط اضافه کنید و رتبه آنها را افزایش دهید.

با استفاده از دستیار پیوند AIOSEO، می توانید لینک سازی داخلی وب سایت خود را بهبود بخشید. پیوندهای موجود را به شما نشان می دهد و همچنین فرصت های پیوند جدیدی را فراهم می کند. علاوه بر این، شما همچنین می توانید صفحات یتیمی را که لینک داخلی ندارند برجسته کنید.

how to recover a wordpress site from a google search penalty 09 - پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

بررسی سرعت صفحات

هنگام انجام ممیزی سرعت صفحات سایت، باید زمان بارگذاری وب سایت خود را نیز بررسی کنید. در حالی که یک سایت کم سرعت منجر به جریمه جستجوی گوگل نمی شود، بر رتبه بندی موتور جستجوی شما تأثیر می گذارد.

به این دلیل که گوگل اکنون از سرعت بارگذاری صفحه به عنوان یک عامل رتبه بندی استفاده می کند. سایت هایی که سریع بارگذاری می شوند نسبت به وب سایت هایی با سرعت بارگذاری آهسته برتری خواهند داشت.

می توانید از ابزار تست سرعت وب سایت رایگان IsItWP برای ممیزی سرعت بارگذاری صفحه استفاده کنید. این ابزار امتیاز کلی را نشان می دهد و پیشنهاداتی برای بهبود سرعت صفحه ارائه می دهد.

how to recover a wordpress site from a google search penalty 10 - پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

۴. مطمئن شوید که سایت شما هک نشده است

چهارمین گام برای دانستن نحوه رفع پنالتی سایت بررسی هک نشدن سایت و عدم تزریق کد آلوده به سورس کد سایت است. اگر وب سایت وردپرس شما هک شود و کد مخربی به آن تزریق شود که می تواند دستورالعمل های گوگل را فریب دهد و میتوانید جریمه شوید.

معمولا، هکرها اسکریپت ها یا کدهایی را اضافه می کنند که تغییر مسیرهای مخفیانه ای را در وب سایت شما ایجاد می کند. از آنجایی که این برخلاف دستورالعمل‌ها است، ممکن است وب‌سایت‌های شما از نتایج جستجو حذف شوند.

می‌توانید با رفتن به بخش Security & Manual Actions » Security issues مشکلات امنیتی را در کنسول جستجوی Google بررسی کنید.

how to recover a wordpress site from a google search penalty 11 - پنالتی شدن سایت در گوگل چیست؟ | نحوه رفع پنالتی سایت

علاوه بر این، می توانید یک ممیزی امنیتی وردپرس را برای کشف هر گونه مشکلی که ممکن است منجر به جریمه شود، اجرا کنید. به عنوان مثال، می توانید سایت خود را برای بدافزار و سایر آسیب پذیری های امنیتی اسکن کنید.

توصیه می کنیم از یک افزونه امنیتی وردپرس مانند افزونه Sucuri برای جلوگیری از حمله به وب سایت خود استفاده کنید. همچنین فایل های سایت شما را برای کدهای مشکوک بررسی می کند و به پاکسازی وب سایت شما کمک می کند.

۵. به روز رسانی های اخیر الگوریتم گوگل را بررسی کنید

آخرین گام برای دانستن نحوه رفع پنالتی سایت بروز بودن درمورد آخرین تغییرات الگوریتم گوگل است.

در نهایت، اگر پس از به‌روزرسانی گوگل شاهد کاهش در رتبه‌بندی ترافیک یا جستجو باشید، ممکن است با یک جریمه الگوریتم مواجه شوید. برخلاف جریمه دستی، تشخیص تأثیر تغییر الگوریتم بسیار سخت است. گوگل دلیل کاهش رتبه یا ترافیک سایت شما را به شما نمی گوید.

با این حال، می توانید آخرین به روز رسانی الگوریتم گوگل را بررسی کنید و ببینید چه چیزی تغییر کرده است که باعث پنالتی شدن سایت در گوگل شده است. پس از آن، می توانید سئو، محتوا و امنیت سایت خود را برای رفع هر گونه مشکل بررسی کنید.

بهترین راه برای به روز ماندن با آخرین تغییرات و تنظیمات الگوریتم، دنبال کردن وبلاگ های وردپرس است. بسیاری از وبلاگ های بازاریابی و سئوی محبوب وجود دارند که آخرین اخبار، مطالعات موردی و سایر اطلاعات را در مورد تغییرات الگوریتم گوگل به اشتراک می گذارند.

جدای از آن، شما همچنین می توانید راهنمای نهایی SEO وردپرس ما را با عنوان بررسی کلی انواع سئو – بهینه سازی برای موتور جستجو برای مبتدیان دنبال کنید و مطمئن شوید که سایت شما به درستی برای گوگل بهینه شده است.

یک درخواست تجدید نظر برای رفع پنالتی سایت ارسال کنید

پس از رفع مشکلی که منجر به جریمه های جستجوی گوگل شد، گام بعدی ارسال یک درخواست تجدید نظر و رفع مجازات ها است. اگر جریمه دستی دریافت کنید.

این مرحله نسبتاً ساده است. می‌توانید به حساب کنسول جستجوی Google خود بروید، بخش Security and Manual را مشاهده کنید و برای مشکل خود درخواست بررسی ارسال کنید.

هنگام ارسال درخواست تجدید نظر، توصیه می کنیم موارد زیر را رعایت کنید:

 • توضیح دهید که دستورالعمل‌ها و بهترین شیوه‌های Google را با جزئیات درک می‌کنید. می‌توانید پیوندهایی به پاسخ‌ها در انجمن‌های Google، ویدیوهای YouTube و سایر اسناد ارائه شده توسط Google در رابطه با عملکرد دستی به اشتراک بگذارید.
 • نشان دهید که هر کاری که می‌توانید برای رفع مشکل انجام داده‌اید، مانند حذف پیوندهای غیرطبیعی. می‌توانید اسکرین‌شات‌ها، فهرستی از لینک‌های حذف شده را اضافه کنید و شواهد دیگری برای ارائه پرونده خود ارائه دهید.
 • مطمئن شوید که سایت شما برای کاربران ساخته شده است و نه موتورهای جستجو، و دیگر اشتباه را مرتکب نخواهید شد. همچنین می توانید اطمینان حاصل کنید که تمام فعالیت های دیگر در وب سایت شما مطابق دستورالعمل های Google است.

پس از ارسال درخواست بررسی، Google آن را بررسی خواهد کرد. زمان پاسخ معمولاً به شدت جریمه بستگی دارد. ممکن است روزها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها طول بکشد تا پاسخ Google را بشنوید و بفهمید که آیا جریمه شما برداشته شده است یا خیر.

یکی دیگر از مجموعه آموزش های سئو و بهینه سازی به اتمام رسید. امیدواریم این آموزش به جهت یادگیری نحوه رفع پنالتی سایت برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد؛ اگر شما نیز آموزشی نخصصی درباره پنالتی شدن سایت بلدید میتوانید آن را در بخش کامنت ها مطرح کنید تا با نام شما این مقاله بروزرسانی گردد؛ همچنین ممکن است مقاله ۱۹ ایده برای ساخت وب سایت پولساز در سال ۲۰۲۱ نیز برای شما کاربردی و مفید باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا