آذردیتا

اینترنت اشیا IOT چیست ، همه چیز در مورد اینترنت اشیا (قسمت دوم)

خانه های هوشمند و اینترنت اشیاء

منازل هوشمند منازلی هستند که در آنها برخی از اشیا توسط اینترنت کنترل و نظارت می شوند. شرکت‌های بزرگ فناوری مثل آمازون، گوگل،اپل از این فرصت استفاده کردند و رقابت تگاتنگی بین آنها ایجاد شده است.

 

0 0QBb9 qrxT2ge6ft 300x223 - اینترنت اشیا IOT چیست ، همه چیز در مورد اینترنت اشیا (قسمت دوم)

آشکارترین اینها اسپیکرهای هوشمند smart speakers مانند Echo آمازون است، اما همچنین می‌توان از  لامپ های کم نور، دوربین، ترموستات و یخچال هوشمند smart fridge اشاره کرد. ولی علاوه بر نشان دادن اشتیاق شما به گجت های جدید، یک بخش مهم تری برای اپلیکیشن‌های خانه هوشمند وجود دارد. برخی از آنها ممکن است به خانواده‌ها و و پرستاران این امکان را بدهند تا از این طریق بتوانند با رصد و مشاهده سالمندان و افراد ناتوان در خانه به آنها کمک کنند. می‌توان با اشاره به مثال کاهش هزینه‌های گرمایشی درک بهتری از چگونگی عملکرد خانه‌‌‌‌ها و امکان بهبود محیط به صرفه جویی در مصرف انرژی دست پیدا کرد.

 اینترنت اشیا  ITOچگونه می‌تواند به ایمنی و امنیت کمک کند؟

امنیت یکی از بزرگترین مسائل مربوط به اینترنت اشیا IoT می‌باشد. اما تاکنون سابقه امنیتی اینترنت اشیاء IoT بسیار ضعیف بوده است. بسیاری از دستگاه‌های اینترنت اشیا در مورد اصول امنیتی اهمیت ناچیزی قائل می‌شوند به عنوان مثال در رمزگذاری داده‌ها، آن اصول امنیتی لازم را رعایت نمی‌کنند.

ایراد وارد شده دیگری درخصوص امنیت در اینترنت اشیاء وجود دارد: نقص در نرم افزار، حتی آنهایی که دارای کد قدیمی و درست استفاده شده هستند به طور مرتب کشف می‌شود، اما بسیاری از دستگاه‌های اینترنت اشیاء IoT فاقد قابلیت پچ کردن می‌باشند، یعنی دائم در معرض خطر هستند. هکرها اکنون به طور فعال دستگاههای اینترنت اشیاء IoT مانند روتر و وب کم را هدف قرار می‌دهند، زیرا عدم امنیت طبیعی آنها باعث می‌شود تا آنها به راحتی دستکاری شوند و به درون بات نت‌های botnet غول پیکر وارد شوند.

نقص دستگاه های خانگی هوشمند مانند یخچال‌، اجاق گاز و ماشین ظرفشویی کار را برای هکرها راحت کرده است. محققان ۱۰۰۰۰۰ وب کم را یافتند که می‌توان به راحتی آنها را هک نمود، در حالی که برخی ساعت‌های هوشمند متصل به اینترنت برای کودکان دارای آسیب پذیری‌های امنیتی است که به هکرها اجازه می‌دهد مکان پوشاک، استراق سمع در مکالمات یا حتی ارتباط با کاربر را ردیابی کنند.

وقتی هزینه ساخت اشیاء هوشمند ناچیز است، این مشکلات گسترده تر و غیر قابل حل می‌شوند.

 

iot security9 100735403 large 1 300x200 - اینترنت اشیا IOT چیست ، همه چیز در مورد اینترنت اشیا (قسمت دوم)

همه این موارد در تجارت و کسب وکارها هم صدق می کند، اما درمورد سهام حتی بیشتر است. اتصال ماشین آلات صنعتی به شبکه اینترنت اشیاء IoT خطر احتمالی هکرها را برای کشف و حمله به این دستگاه ها افزایش می‌دهد. جاسوسی صنعتی یا حمله مخرب به زیرساخت‌های مهم هر دو خطرات بالقوه هستند. این بدان معناست که مشاغل و کسب و کارها باید اطمینان حاصل کنند که این شبکه ها با رمزگذاری داده ها با امنیت سنسورها ، دروازه ها و سایر اجزای مورد نیاز ، محافظت می‌شوند. با این وجود، عدم وجود برنامه ریزی مداوم امنیتی اینترنت اشیاء IoT در سازمانها، وضعیت فعلی فناوری اینترنت اشیاء IoT را تضمین می‌کند.

اینترنت اشیاء IOT شکاف بین دنیای دیجیتال و دنیای واقعی را پر می‌کند، به این معنی که هک دستگاه ها می‌تواند عواقب خطرناکی در دنیای واقعی داشته باشد. هک سنسورهای کنترل دما در یک نیروگاه می تواند اپراتورها را در تصمیم‌گیری فاجعه بار فریب دهد. کنترل یک اتومبیل بدون راننده می‌تواند پایان این فاجعه باشد.

اینترنت اشیاء IOT در باره حریم شخصی افراد چگونه عمل می‌کند؟

باتوجه به اینکه همه آن سنسورها داده ها و اطلاعات مورد نیاز را از اموری که انجام می‌دهید می گیرد. اینترنت اشیاء IOT یک گرفتاری شخصی بزرگ محسوب می‌شود. اگر از خانه هوشمند استفاده کنید به شما می‌گوید که چه زمانی از خواب بیدار می‌شوید ( دستگاه قهوه هوشمند کی فعال می‌شود) وتا چه حد دندان های خود را خوب مسواک می‌زنید (به لطف مسواک هوشمند شما)، چه ایستگاه رادیویی شما گوش می‌دهید (به لطف بلندگوی هوشمند شما)، چه نوع غذایی را می‌خورید (به لطف اجاق گاز هوشمند یا یخچال شما)‌، فرزندانتان به چه چیزی بیشتر فکر می‌کنند (به لطف اسباب بازی های هوشمندشان)، و چه کسی به شما مراجعه کرده و از خانه شما می‌گذرد (به لطف درب هوشمند شما). در حالی که شرکت‌ها در وهله اول از فروش شیء هوشمند به شما درآمد کسب می‌کنند، مدل تجاری اینترنت اشیاء IoT آنها احتمالاً شامل داده‌ها نیز می‌شود.

 

PP63826 300x214 - اینترنت اشیا IOT چیست ، همه چیز در مورد اینترنت اشیا (قسمت دوم)

اتفاقی که برای این داده ها می‌افتد یک موضوع مهم برای حفظ حریم شخصی است. همه شرکت‌های خانه هوشمند مدل کسب و کار خود را پیرامون برداشت و فروش داده های شما ایجاد نمی‌کنند، اما برخی از آنها چنین می کنند. لازم به یادآوری است که داده های اینترنت اشیاء IoT می‌توانند با سایر بیت‌های داده ها ترکیب شوند تا تصویری شگفت انگیز و با جزئیات از شما ایجاد شود. جالب اینجاست که می‌توان در مورد یک فرد از خوانش‌های سنسوری گوناگونی چیزهایی جالبی در مورد شخصیتش فهمید. طی یک پروژه، محققی پی برد که با تجزیه و تحلیل نمودار داده‌های مختص میزان مصرف انرژی خانه و سطح منواکسید کربن و دی اکسید کربن، دما و رطوبت در طول روز می‌توان فهمید که یک شخص برای شام چه چیزی دارد.

اینترنت اشیاء، حریم شخصی و کسب و کار

مشتریان باید نسبت به مبادله ای که انجام می‌دهند اطلاع داشته باشند. و اینکه آیا این مبادله آنها را خشنود می‌کند یا خیر. برخی نیز همین موضوعات را وارد فضای کسب و کار می‌کنند. همان موارد در مورد تجارت نیز صدق می‌کند: آیا به عنوان مثال تیم اجرایی شما وقتی که با دیگر اعضای شرکت در یک اتاق  مجهز به بلندگوها و دوربین های هوشمند است راضی می باشند؟  یک بررسی جدید نشان داد که چهار تا از ۵ شرکت قادر به شناسایی همه دستگاه های اینترنت اشیاء IoT در شبکه خود نیستند.

محصولات اینترنت اشیاء که به درستی نصب نشده‌اند به راحتی می‌توانند مسیر شبکه‌های شرکتی را برای حمله به هکرها هموار کنند و یا به سادگی اطلاعات را فاش کنند. ممکن است این یک تهدید بی اهمیت به نظر برسد اما تصور کنید که  قفل های هوشمند در دفتر شما به راحتی باز نمی شد یا ایستگاه هواشناسی هوشمند در دفتر سئوی شما یک درب مخفی در شبکه تان ایجاد می کرد.

اینترنت اشیاء و جنگ سایبری

اینترنت اشیاء IOT امکان محاسبات فیزیکی را فراهم می‌کند. بنابراین اگر اشیاء مربوط به دستگاه های  اینترنت اشیاءIoT دچار اشتباه شوند، می‌توانند پیامدهای عمده‌ای در دنیای واقعی داشته باشند، چیزی که کشورها هم اکنون در حال برنامه ریزی استراتژی‌های جنگ سایبری خود در نظر می‌گیرند.

Cyber warfare IoT hacks and mass data gathering 1280x720 1 300x169 - اینترنت اشیا IOT چیست ، همه چیز در مورد اینترنت اشیا (قسمت دوم)

سال گذشته، یک واحد جامعه اطلاعاتی ایالت متحده آمریکا هشدار داد كه مخالفان این كشور از قبل توانایی تهدید زیرساختهای مهم خود و همچنین (به عنوان اكوسیستم گسترده تر مصرف كننده و دستگاههای صنعتی متصل به اینترنت اشیا) را دارند.

جامعه اطلاعاتی ایالت متحده آمریکا همچنین هشدار داده است كه ترموستاتها، دوربین‌ها و اجاق‌گازهای متصل می‌توانند همگی طعمه‌ای برای جاسوسی از شهروندان كشورهای دیگر باشند یا برای هك كردن از آنها استفاده کنند. افزودن عناصر کلیدی به زیرساختهای مهم ملی (مانند سدها ، پل ها و عناصر شبکه برق) به اینترنت اشیاء باعث می‌شود تا حدی پشتیبان امنیت کشور باشند.

اینترنت اشیاء و تجزیه و تحلیل ابر داده ها

 

iot security5 100735401 large 300x200 - اینترنت اشیا IOT چیست ، همه چیز در مورد اینترنت اشیا (قسمت دوم)

اینترنت اشیاء IOT مقادیر زیادی از داده‌ها را ایجاد می‌کند: از سنسورهای متصل به قطعات ماشین گرفته تا سنسور محیط یا کلماتی که ما در بلندگوهای هوشمند خود فریاد می زنیم. این بدان معناست که اینترنت اشیاء IoT محرک مهمی در پروژه های بزرگ تجزیه و تحلیل داده ها است زیرا به شرکت ها این امکان را می دهد تا با ایجاد مجموعه داده های وسیع آنها را تجزیه و تحلیل کنند. با دادن اطلاعات زیاد به شرکت تولیدکننده در مورد چگونگی رفتار اجزای آن در شرایط دنیای واقعی می‌تواند به آنها کمک کند تا به سرعت پیشرفت کنند، در حالی که داده‌های جمع آوری شده از سنسورها در سطح شهر می تواند به برنامه ریزان کمک کند تا ترافیک روان‌تری را برقرار کنند.

اینترنت اشیاء IOT و شهرهای هوشمند

با گسترش  تعداد زیادی سنسور در سطح شهر یا حومه های شهرها، برنامه ریزان شهری می توانند در زمان واقعی درک بهتری از آنچه اتفاق می افتد، کسب کنند. در نتیجه، پروژه‌های شهرهای هوشمند یک ویژگی برجسته  اینترنت اشیاIoT است. در حال حاضر شهرها مقدار زیادی داده (از دوربین های امنیتی و حسگرهای محیطی) تولید می‌کنند و هم اکنون دارای شبکه های بزرگ زیرساختی هستند (مانند آنهایی که چراغ راهنمایی را کنترل میکنند). پروژه های اینترنت اشیاء IoT قصد دارند تا این موارد را به یکدیگر متصل کنند و بعد از آن هوشمندی بیشتری را به این سیستم بیافزایند.

 

10847091 300x200 - اینترنت اشیا IOT چیست ، همه چیز در مورد اینترنت اشیا (قسمت دوم)

برنامه‌هایی هست که می توان جزایر بالئاری اسپانیا را با نیم میلیون سنسور پوشش داد و به عنوان مثال می‌تواند آن را به آزمایشگاهی برای پروژه های اینترنت اشیاء IoT تبدیل کرد. یک طرح می تواند بخش خدمات اجتماعی منطقه ای را با استفاده از سنسورهایی برای کمک به سالمندان درگیر کرد، در حالی که دیگری می تواند تشخیص دهد که آیا یک ساحل خیلی شلوغ شده است و گزینه های دیگری برای شناگران فراهم می‌کند.

توانایی درک بهتر نحوه عملکرد یک شهر باید به برنامه ریزان اجازه دهد تا تغییراتی را ایجاد کنند و بر نحوه بهبود زندگی ساکنان نظارت کنند.

 شرکت‌های بزرگ فناوری پروژه های شهرهای هوشمند را به عنوان یک عرصه بالقوه عظیم می بینند و بسیاری از جمله اپراتورهای تلفن همراه و شرکت های شبکه‌ای در حال حاضر جایگاه خود را در این زمینه تثبیت می‌کنند.

نحوه اتصال اینترنت اشیاء چگونه است؟

دستگاه های اینترنت اشیاء IoT از روشهای مختلفی برای اتصال و به اشتراک گذاری داده‌ها استفاده می کنند، با این که بیشتر آنها از نوعی اتصال بی سیم استفاده می کنند: خانه ها و دفاتر از wi-fi یا بلوتوث استاندارد با انرژی پایین (یا حتی اترنت اگر ویژه موبایل نیستند) استفاده می کنند. سایر دستگاه ها از LTE یا حتی اتصالات ماهواره ای برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. با این حال، تعداد زیادی از گزینه های مختلف در حال حاضر باعث شده است که برخی معتقدند که استانداردهای ارتباطات اینترنت اشیاء IoT باید مطابق با Wi-Fi امروزی پذیرفته و قابل تعامل باشند.

 

smart 3871774 1280 740x520 1 300x211 - اینترنت اشیا IOT چیست ، همه چیز در مورد اینترنت اشیا (قسمت دوم)

یکی از زمینه‌های پیشرفت و توسعه در چند سال آینده استفاده از شبکه‌های اینترنت نسل پنج ۵G برای پشتیبانی از پروژه های اینترنت اشیاء IoT خواهد بود. اینترنت نسل پنجم ۵G این امکان را دارد که به اندازه یک میلیون دستگاه ۵G در یک کیلومتر مربع جا بگیرد و به بیان دیگر امکان استفاده از تعداد زیادی سنسور در یک منطقه بسیار کوچک وجود دارد و باعث می شود استقرار اینترنت اشیاء IoT صنعتی در مقیاس بزرگ میسر شود. بریتانیا فناوری نسل پنج اینترنت ۵G و اینترنت اشیاء IoT را در دو کارخانه هوشمند به طور آزمایشی آغاز نموده است.

یک روند احتمالی این است که با توسعه اینترنت اشیاء IoT ، می‌توان اطلاعات کمتری برای پردازش در سیستم ابری cloud  ارسال کرد. برای کاهش هزینه ها، پردازش بیشتر فقط با داده های مفید ارسال شده به سیستم ابری می‌تواند انجام شود که این استراتژی به (رایانش لبه ای edge computing) معروف می باشد این خود نیازمند یک فناوری جدید می‌باشد، مانند سرورهای لبه ضد دستکاری که می توانند داده‌های دورتر ازسیستم ابری یا مرکز داده‌های شرکتی را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنند.

داده های اینترنت اشیاء IOT و هوش مصنوعی

دستگاه های اینترنت اشیاء IoT مقادیر زیادی از داده‌ها را تولید می‌کنند که ممکن است این داده‌ها اطلاعاتی را در مورد دمای موتور یا اینکه آیا یک درب باز یا بسته شود یا خواندن یک کنتور هوشمند را در برداشته باشد. تمام این داده های اینترنت اشیاء IoT باید جمع آوری ، ذخیره و تجزیه و تحلیل شود. یکی از راه های بکارگیری بیشتر این داده ها از طریق سیستم های هوش مصنوعی (AI) است که داده های Iot اینترنت اشیاء را می‌گیرد و از آنها برای پیش بینی استفاده می‌کند.

 

why ai is the catalyst of iot 300x180 - اینترنت اشیا IOT چیست ، همه چیز در مورد اینترنت اشیا (قسمت دوم)

به عنوان مثال، گوگل یک سیستم هوش مصنوعی است که وظیفه سیستم ایجاد تعادل مرکز داده خود را بر عهده دارد. هوش مصنوعی از داده‌های گرفته شده از هزاران سنسور اینترنت اشیاء IoT که در شبکه‌های عصبی پیچیده تغذیه می شوند، استفاده می‌کند که پیش بینی می‌کند انتخاب‌های مختلف چگونه بر روی مصرف انرژی آینده تأثیر خواهد گذاشت. با استفاده از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی AI گوگل توانسته است مراکز داده خود را کارآمدتر کند و اظهار دارد که همین فناوری می‌تواند در سایر زمینه‌های صنعتی مورد استفاده قرار‌گیرد.

سیر تکاملی اینترنت اشیاء IOT : سرنوشت اینترنت اشیاء چه می شود؟

از آنجا که قیمت سنسورها و ارتباطات همچنان رو به کاهش است، اضافه کردن دستگاه های بیشتری به  اینترنت اشیاءIoT مقرون به صرفه است حتی اگر در برخی موارد فواید آشکاری برای مشتریان داشته باشد.از آنجایی که راه اندازی‌ها در مراحل اولیه می‌باشد به دلیل اینکه فناوری لازم مثل فناوری سنسوری، اینترنت نسل پنجم  ۵Gو آنالیز مبتنی بر یادگیری ماشین هنوز خود در مرحله اولیه توسعه قرار دارند اکثر شرکت‌هایی که با اینترنت اشیاء IoT سر و کار دارند در حال حاضر در مرحله آزمایشی می‌باشند.بسیاری از پلت فرم‌های رقیب و استانداردهای وجود دارد و بسیاری از خرده فروشان مختلف از سازندگان دستگاهها گرفته تا شرکت های نرم افزار تا اپراتورهای شبکه سهمی می خواهند.

هنوز مشخص نیست که کدام یک از اینها به موفقیت می‌رسند. اما بدون استانداردها و درمورد امنیت مسئله ای مداوم وجود دارد که ما احتمالاً در چند سال آینده شاهد برخی از نقض های امنیتی بزرگ اینترنت اشیاء IoT خواهیم بود.با افزایش تعداد دستگاه های متصل، محیط زندگی و محل کار ما پر از محصولات هوشمند می‌شود. با فرض اینکه ما مایل به پذیرفتن امنیت و حفظ حریم خصوصی پایاپای هستیم. برخی از دوره‌های جدید اشیاء هوشمند استقبال می کنند اما برخی دیگر افسوس روزهایی را می خورند که صندلی واقعا یک صندلی بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا