آموزشمعرفی محصولات

نحوه خرید دامنه ای که از قبل گرفته شده است

نحوه خرید دامنه ای که از قبل گرفته شده است ( 8 نکته مفید )

ما اغلب از کاربران پیامی دریافت میکنیم که می خواهند دامنه ای را که قبلاً گرفته شده بخرند و به صورت کلی سوالی در ذهن آنها با عنوان خرید و فروش دامنه چیست مطرح شده است. یکی از دغدغه های عزیزان این است که چگونه خرید دامنه ای که از قبل ثبت شده را انجام دهیم.

اگر در همین موقعیت هستید، ممکن است از خود بپرسید که چگونه میتوان دامنه ای را که شخصی قبلاً خریداری کرده است را در اختیار گرفت.

آسان ترین راه حل یافتن دامنه مناسب دیگری است. با این حال، گاهی اوقات ممکن است این بهترین گزینه نباشد.

در این مقاله از وبلاگ آذردیتا قصد داریم نکات تخصصی خود را در مورد نحوه خرید دامنه گرفته شده به اشتراک بگذاریم و برخی از نکات را در مورد آنچه که باید مراقب باشید ارائه خواهیم داد. ما همچنین چند استراتژی اثبات شده را توضیح خواهیم داد که اگر دامنه شما در دسترس نباشد می توانید از آنها استفاده کنید.

توجه : برخلاف سایر راهنماهای موجود در اینترنت، این منبع بر اساس تجربه جمعی واقعی ما، از خرید دامنه های خاص است.

اصول خرید دامنه ای که قبلاً استفاده و خریداری شده است

همه وب سایت ها به یک دامنه نیاز دارند. این آدرس وب سایت شما در اینترنت است. شما می توانید دامنه جدید خود را با قیمت های متفاوت از سایت تخصصی خرید و فروش دامنه ما یعنی سایت آذردیتا خریداری و ثبت کنید؛ اما اگر دامنه مورد نظر شما قبلاً گرفته شده باشد چه ؟

در این صورت، شما دو گزینه پیش رو دارید :

  1. دامنه دیگری بیایید
  2. دامنه مدنظر خود را از مالک فعلی آن بخرید

خرید دامنه گرفته شده از شخصی که قبلاً ثبت نام کرده است می تواند اقدامی عالی برای تجارت شما باشد.

با این حال، مهم است که مراقب خطرات احتمالی و کلاهبرداری باشید، بنابراین وقت و پول خود را تلف نمی کنید. به همین دلیل این نکات را در مورد چگونگی خرید دامنه ای که از قبل گرفته شده است با حداکثر ایمن ممکن ارائه داده ایم.

قبل از خرید دامنه چه مواردی را باید در نظر گرفت

یک سوال اساسی که باید از خود بپرسید این است که آیا می خواهید یک دامنه خام به تنهایی بخرید یا یک وب سایت تاسیس شده و آماده را خریداری کنید.

خرید وب سایت اگر وب سایتی باشد که سابقه ثابتی در کسب درآمد داشته باشد، می تواند یک میانبر عالی برای شما باشد. این به شما امکان می دهد بلافاصله به جای اینکه مجبور شوید یک کار را از ابتدا بسازید، یک کسب و کار پول ساز بدست آورید.

با این حال، خرید یک وب سایت بسیار گرانتر از خرید یک دامنه خام خواهد بود. همچنین خطرات و تعهدات حقوقی بیشتری را در نظر خواهید داشت.

نحوه خرید دامنه ای که از قبل ثبت شده

برای خرید دامنه ها دو راه اصلی وجود دارد :

  • به صورت خصوصی به مالک دامنه پیام میدهید و در مورد فروش توافق می کنید.
  • دامنه را در بازار های فروش دامنه های خاص جستجو کنید.

روش اول از درگیر کردن شخص ثالث در خرید جلوگیری می کند و شما می توانید مالک را به سمت قیمت گذاری مطلوب ترغیب کنید.

اگر دامنه از قبل دارای وب سایتی با فرم تماس با ما است، می توانید از این طریق برای تماس با صاحب سایت استفاده کنید.

پس، می توانید با استفاده از ابزار Domain WHOIS آن را جستجو کنید. شاید بتوانید اطلاعات تماس مالک را از جزئیات دامنه در آنجا دریافت کنید.

روش دوم جستجوی دامنه با استفاده از بازارهای فروش دامنه آنلاین است. این جایی است که بسیاری از دارندگان دامنه برای فروش دامنه خود می روند.

نکاتی که در این مقاله خواهید آموخت :


نکته ۱. به جای آن پسوند از استفاده از پسوند متفاوت خودداری کنید

اگر متوجه شدید که نام دامنه شما هنگام استفاده از .com گرفته شده است، ممکن است وسوسه شوید که از پسوند دامنه دیگری مانند .net یا .org استفاده کنید.

با این حال، این می تواند مشکلاتی ایجاد کند زیرا افراد ممکن است نام دامنه شما را فراموش کرده و نوع .com یا .org را تایپ کنند.

اگر مالک دامنه مشابه از شما استدلال کند که می خواهید نام تجاری وی را نقض کنید، حتی ممکن است با مشکلات حقوقی روبرو شوید. این امر به ویژه در صورتی اتفاق می افتد که آنها آن را به عنوان علامت تجاری ثبت کرده باشند.


نکته ۲. بررسی کنید که دامنه به صورت علامت تجاری ثبت نشده باشد

how to buy a taken domain pro tips03 - نحوه خرید دامنه ای که از قبل گرفته شده است

اگر دامنه به صورت یک علامت تجاری ثبت شده از یک کسب و کار موجود است، ممکن است در آینده مجبور شوید وب سایت خود را کاملا آفلاین کنید.

حتی یک دامنه که از یک علامت تجاری در آن استفاده می شود می تواند یک مشکل باشد. به عنوان مثال، شما نمی توانید از کلمه “WordPress” در نام دامنه خود استفاده کنید.


نکته ۳. از نظر احساسی برخورد نکنید

شروع یک ایده جدید کسب و کار آنلاین هیجان انگیز است. از آنجا که نام دامنه شما نقشی حیاتی دارد، پیوند عاطفی با یک دامنه خاص آسان و پردردسر است.

با این حال شما باید در مورد همه تصمیمات سرمایه گذاری مالی، از جمله این تصمیم، هوشمندانه و منطقی باشید.

ما توصیه می کنیم به جستجوی چندین دامنه بپردازید، یا حداقل به آنها با دقت بیشتری بیاندیشید.

این به شما در مذاکره کمک می کند، بنابراین می توانید بهترین معامله را بدون پرداخت بیش از حد دامنه خود دریافت کنید.

به یاد داشته باشید، قیمت دامنه های برتر و خاص می تواند از چند صد دلار تا چند صد هزار دلار متفاوت باشد.

اگر در انتخاب و گفتگو خود احصاصی عمل کنید ممکن است فروشنده قیمتی بالاتر از ارزش آن دامنه به شما پیشنهاد دهد.


نکته ۴. بررسی کنید آیا وب سایتی تا به حال بر روی آن دامنه ساخته شده است

اطمینان حاصل کنید که تاریخچه وب سایت را با استفاده از Wayback Machine بررسی کرده اید. ممکن است دامنه توسط شخص دیگری استفاده شده باشد.

اگر دامنه قبلاً استفاده شده باشد اشکالی ندارد، اما شما می خواهید مطمئن شوید که از آن برای فعالیت های مخرب یا غیرقانونی استفاده نشده است.

این ممکن است به اعتبار کسب و کار شما آسیب برساند و حتی ممکن است در آینده باعث مشکلات حقوقی شود. اگر مجازات Google یا Google penalty در دامنه وجود داشته باشد، از بین بردن آن، کار و منابع زیادی را می طلبد.

WayBack Machine همچنین یک روش هوشمند برای یافتن اطلاعات صاحب دامنه است.


نکته ۵. مشخص کنید دامنه چه ارزشی دارد

how to buy a taken domain pro tips02 - نحوه خرید دامنه ای که از قبل گرفته شده است

قیمت گذاری دامنه مشکل است. اگر در زمینه خرید دامنه تازه وارد هستید، ممکن است از خود بپرسید که آیا قیمت پیشنهادی شما منصفانه است یا خیر؛ خوب  حقیقت این است که هیچ مقررات استانداردی برای قیمت گذاری دامنه وجود ندارد. فروشندگان به طور مستقل قیمت را تعیین می کنند و شما به عنوان یک خریدار تصمیم می گیرید که ارزش سرمایه گذاری را دارد.

دامنه های خاص و برتر می تواند از چند صد دلار تا چند صد هزار دلار باشد. حتی برخی از دامنه ها میتوانند قیمتی بالاتر از رنج گفته شده نیز داشته باشند.

اگر تازه کار هستید، می توانید از ابزاری مانند EstiBot استفاده کنید تا یک محدوده قیمت کلی در مورد ارزش دامنه داشته باشید.


نکته ۶. دقیقاً بدانید چه می خواهید بخرید

مطمئن شوید که دقیقاً می دانید چه چیزی را خواهید گرفت. آیا فقط نام دامنه ای است که می خرید یا، آیا شما یک وب سایت آماده به همراه حق امتیاز دامنه ی آن را خریداری می کنید؟ اگر در حال خرید وب سایت هستید، آیا این شامل تمام مطالب می شود؟

وب سایت های ایجاد شده ممکن است از افزونه ها و ابزارهای مختلفی که مالک برای آنها مجوز دارد استفاده کنند. بعید است که این مجوزها همراه با فروش به شما منتقل شود، بنابراین باید آماده باشید که آن لایسنس ها را برای خود به صورت جداگانه خریداری کنید.

اگر دامنه یا وب سایت معروف و بزرگی است، قطعاً باید یک وکیل برای شما قرارداد تنظیم کند. با کسی که در قانون IP (مالکیت معنوی) متخصص است مشورت کنید.

حتی اگر یک خرید ناچیز و معمولی هم انجام می دهید، حداقل جزئیات مهم را حداقل به صورت کتبی دریافت کنید.

نکته : اگر صاحب دامنه به ایدی همان دامنه در شبکه های اجتماعی نیز دسترسی دارد، آن را نیز با همان قرارداد خرید دامنه دریافت کنید.

نکته ۷. مطمئن شوید که از مالک دامنه خرید می کنید

how to buy a taken domain pro tips01 - نحوه خرید دامنه ای که از قبل گرفته شده است

تصور کنید، شما مبلغ سنگینی را برای خرید یک دامنه خاص میپردازید؛ ولی پس از آن متوجه خواهید شد که آن دامنه از قبل از صاحب اصلی آن با ترفندی به سرقت رفته بوده و شما از یک سارق و کلاه بردار دامنه را خرید کرده اید. در این صورت هم مبلغ شما سوخت شده هم بعد ها حتما با مشکلات حقوقی روبرو خواهید شد و دامنه از شما گرفته خواهد شد.

این یک سناریو کابوس وار است، اما متأسفانه، ممکن است اتفاق بیفتد. یک بررسی اولیه خوب این است که از ابزاری مانند DNS Trails استفاده کنید تا ببینید آیا اخیراً در پرونده های DNS تغییراتی ایجاد شده است یا خیر. اگر چیز عجیبی دیدید؛ به سالم بودن آن خرید شک کنید.

اگر تمام تماس های شما با صاحب دامنه از طریق ایمیل بوده است، ارزش دریافت یک شماره تلفن را دارد. بنابراین در واقع با آنها صحبت می کنید زیرا حساب های ایمیل را می توان هک کرد و آدرس های ایمیل را جعل نمود.


نکته ۸. برای انتقال پول از Escrow استفاده کنید

در آخرین نکته از مجموعه نکات خرید دامنه ای که از قبل گرفته شده است ، ما قصد داریم به موضوع انتقال امن پول و واریز کردن مبلغ دامنه بپردازیم.

ممکن است از خرید دامنه، خصوصاً با مبلغ قابل توجهی، عصبی باشید. اگر فروشنده پول شما را بگیرد و دامنه را تحویل ندهد چه؟

بهترین راه حل استفاده از سایتی مانند Escrow.com است. شما پول خود را به سایت می دهید و آنها را ایمن نگه می دارند تا زمانی که تأیید کنید نام دامنه را دریافت کرده اید. در آن زمان، آنها پول را به فروشنده تحویل می دهند.

Escrow.com برای خرید برخی از دامنه های بسیار معروف از جمله Twitter.com ، Gmail.com ، WordPress.com و موارد دیگر استفاده شده است. توجه داشته باشید که باید هزینه ای را به Escrow.com بپردازید.


نتیجه گیری

خرید دامنه ای که از قبل گرفته شده است کار آسانی نیست و این روند ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد و اگر مالک نمی خواهد بفروشد، متقاعد کردن آنها حتی ممکن است سالها طول بکشد.

به همین دلیل است که ما همیشه هنگام جستجوی دامنه ها توصیه می کنیم گزینه های زیادی داشته باشید و در این راستا می توانید از یک تولید کننده نام دامنه مانند Nameboy برای ایده پردازی استفاده کنید.

اگر همیشه نکات بالا را برای خرید یک دامنه از قبل گرفته شده در نظر داشته باشید میتوانید با خیال راحت خریدی ایمن از مرکز خرید و فروش دامنه آذردیتا داشته باشید.

امیدواریم این مقاله درباره آموزش خرید دامنه ای که از قبل ثبت شده ه برای شما کاربردی و مفید بوده باشد؛ اگر برای شما ابهام یا سوالی در این حیطه پیش آمده است حتما آن را در بخش نظرات این مقاله مطرح کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا